Jesteś tutaj

”Jestem jak Einstein- będę miał bałagan na biurku”- relacja ze spotkania autorskiego z Tomaszem Sekielskim

    Była godzina 9:50,  kiedy to uczniowie klasy 2m LO oraz 3p LO udali się do Miejskiej Biblioteki w Cieszynie na spotkanie autorskie z publicystą, reporterem, dziennikarzem śledczym, dokumentalistą i pisarzem Tomaszem Sekielskim. Spotkanie było częścią projektu „Obserwatorzy rzeczywistości”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
    Na miejscu zostaliśmy powitani przez pracowników biblioteki, a kilka minut później przez samego Sekielskiego. Już na początku spotkania dziennikarz zdobył zainteresowanie słuchaczy opowiadając w sposób humorystyczny o swojej pracy zawodowej.
    O początku swojej kariery w bydgoskim szkolnym radiowęźle opowiadał z uśmiechem :  „Nie chodziłem zbyt często do szkoły i kolejny raz dostałem się na dywanik  dyrektora(…) zobaczyłem stary radiowęzeł, a dyrektor zamiast udzielać mi reprymendy, słuchał moich wywodów na temat wyremontowania go(…). Zawarliśmy układ: miałem chodzić do szkoły regularnie, a wtedy on postara się wyremontować radiowęzeł.” Następnie słynny dziennikarz wspominał o pierwszej pracy w Radiu VOX, gdzie poznał warsztat dziennikarza. Później opowidał o Wojciechu Reszczyńskim, który to zaproponował mu pracę w „Radiu WAWA” oraz „Radiu dla Ciebie”. Poznaliśmy także karierę Sekielskiego w stacji TVN, gdzie, jak przyznaje, rozpostarł skrzydła, sprawdzając się w roli reportera telewizyjnego od 1997 roku w programie „Fakty”.
    Pan Tomasz przedstawił także słuchaczom swoje autorskie programy telewizyjne, takie jak: ”Kropka nad i”, „Prześwietlenie”, „Teraz My!” czy „Czarno na białym”. Reporter chętnie wraca pamięcią także do współpracy z Andrzejem Morozowskim, dziennikarzem stacji TVN.  
    Z wypowiedzi Sekielskiego można było wywnioskować, że praca reportera nie wiąże się z samymi przyjemnościami, jak na przykład zapowiadanie serwisów informacyjnych. Pan Tomasz mówił  o strachu, który towarzyszył mu między innymi podczas kręcenia materiałów o kartelach narkotykowych w Meksyku czy wyprawach na Majdan.  
    Na koniec pisarz ujawnił nam, jak naprawdę wygląda biurko solidnego dziennikarza, co kolejny raz słuchacze skomentowali donośnym śmiechem. Publicysta określił tę posadę jako dyspozycyjność 24/7, a na zadane pytanie: „Jakie  cechy powinien mieć dobry dziennikarz?", odpowiedział: „Dziennikarz to osoba, która za zadanie stawia sobie rzetelne dostarczenie informacji ludziom”. Już na samym końcu spotkania autorskiego rozwiał nasze wątpliwości, zaskakującymi słowami: „Studia dziennikarskie nie nauczą bycia dziennikarzem, trzeba nim być z powołania”.

Patrycja Folek 2 m

 

FacebookTab