Jesteś tutaj

Wymiana uczniowska

W dniach: 22 – 29 kwietnia b.r. w  Zespole Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie gościła grupa młodzieży wraz z nauczycielami ze szkoły partnerskiej Martin – von – Cochem – Gymnasium z Cochem.

 

Celem wymiany uczniowskiej jest  popularyzowanie postawy otwartości wobec ludzi innych narodowości poprzez poznanie codziennego życia oraz miejsca zamieszkania.

Dzięki wspólnym działaniom uczniowie mieli możliwość obalenia istniejących stereotypów, a ponadto znalezienia tego, co ich łączy.

W trakcie tygodniowego pobytu uczniowie gościli w Sali Sesyjnej cieszyńskiego ratusza, gdzie zostali bardzo serdecznie przyjęci przez Burmistrza, pana Ryszarda Macurę. Z kolei sekretarz miasta, pan Stanisław Kawecki zapoznał młodzież z historią Cieszyna.

Następnie uczniowie w mieszanych grupach wzięli udział w grze miejskiej, w trakcie której zwiedzili najważniejsze miejsca oraz zdobyli ciekawe informacje o mieście.

 

Podsumowaniem gry były plakaty sporządzone przez uczniów przedstawiające najbardziej charakterystyczne obrazy Cieszyna.

We wtorek młodzież udała się na wycieczkę do Trójwsi, gdzie zwiedziła m.in. Chatę Kawuloka oraz udała się na wędrówkę do Trójstyku.

Będąc w szkole młodzież niemiecka uczestniczyła w pojedynczych lekcjach, jak  również poznawała tajniki języka polskiego. Uczennice z klasy socjalnej przygotowały lekcję języka migowego,co spotkało się z dużym zainteresowaniem  pozostałych uczniów.

 

Ważnym punktem wymiany młodzieży jest  zawsze wizyta w muzeum KL Auschwitz – Birkenau. Tym razem zwiedzanie poprzedzone zostało projekcją filmu w języku niemieckim: „Uciekinier”, jak również udziałem w warsztatach w języku angielskim, p. t. „Los jednostki na podstawie dokumentów i fotografii”. Zadaniem uczniów było prześledzenie losów poszczególnych więźniów w obozie.

Kolejny dzień grupa spędziła w Krakowie, poznając jego najważniejsze zabytki i wyjątkową atmosferę, której nie zakłócił nawet mocno podający deszcz.

 

Na podsumowanie międzynarodowego spotkania młodzieży w szkole zostało zorganizowane spotkanie z udziałem uczestników, ich rodziców oraz dyrekcji szkoły wraz z opiekunami wymiany. Na tę okoliczność uczniowie wspólnie wykonali zdrowe przekąski – kanapki, a rodzice zadbali o słodkie co nieco.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, poszczególni uczniowie otrzymali również drobne nagrody za wykonane kolaże, najpiękniejsze kanapki i najlepsze wyniki w konkursie języka polskiego. Nagrodzeni zostali również ci, którzy przeprowadzili w polskich domach ankiety na temat panujących  w danej rodzinie zwyczajów i pielęgnowania tradycji.

 

Spotkanie młodzieży nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwa Powiatowego, za co uczestnicy serdecznie dziękują.

 

Agnieszka Panek