Aktualności

Konkurs na inicjatywy

Zgłoś swój pomysł na inicjatywę edukacyjno-animacyjną i zdobądź środki na jej realizację!!! Masz pomysł na imprezę kulturalną, a nie masz środków finansowych? Chcesz się sprawdzić jako organizator i realizator projektu społecznego?
Barkuje Ci odpowiedniej oferty kulturalnej w mieście?
Ta propozycja jest właśnie dla Ciebie!
Biblioteka Miejska w Cieszynie ogłosiła właśnie konkurs na inicjatywy oddolne pod hasłem „Bliżej książki, bliżej siebie” w ramach programu Blisko.
Do rozdania mamy 21 000 zł. na projekty edukacyjno-kulturalne, animujące lokalną społeczność wokół i z biblioteką! To Twój wkład w rozwój biblioteki, integrację lokalnej społeczności oraz promocję czytelnictwa!

Celem programu jest wzmocnienie roli biblioteki jako „trzeciego miejsca”, jednoczącego lokalną społeczność poprzez działania w obszarze szeroko rozumianej kultury. W ramach projektu wydzielona część budżetu przeznaczona jest na realizację pomysłów oddolnych. Inicjatywy mogą być realizowane w postaci warsztatów, zajęć, spotkań, wystaw, koncertów, imprez, konkursów itp.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem konkursu oraz na spotkania konsultacyjne, które odbędą się w dniach 11,18,25 marca 2024 r. w godz. 10.00-13.00 w cieszyńskiej bibliotece. Na wasze pomysły czekamy do 3 kwietnia 2024 r.
Koniecznie odwiedźcie stronę www Biblioteki Miejskiej w Cieszynie oraz portale społecznościowe FB i IG.

DOKUMENTY

Kobieta w literaturze

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy pt. Kobieta w literaturze, na której zostały zaprezentowane różne wizerunki bohaterek literackich i historycznych oraz cytaty i aforyzmy o kobietach.

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Zapraszamy do biblioteki na PRZEDWALENTYKOWĄ RANDKĘ W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ

W naszej bibliotece będziecie mogli wybrać książkę, niespodziankę, zapakowaną w szary papier.
Wszystkie książki poruszają temat miłości i zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Przypominamy, że książki można wypożyczać na okres ferii zimowych .
Serdecznie zapraszamy i życzymy miłej lektury .

Konkurs „Zaprojektuj okładkę ulubionej książki” rozstrzygnięty

I miejsce : Emilia Zawadzka 3 TG
II miejsce : Alicja Rduch 1 TG
III miejsce : Alicja Szary 1 TG

Konkurs „Plakat promujący czytelnictwo” rozstrzygnięty

I miejsce : Oliwia Borkowska 3 TG
II miejsce : Piotr Boczoń 3 TG
III miejsce : Piotr Gazurek 3 TG

Kiermasz Świąteczny

W czwartek 7 grudnia już od rana czuliśmy w szkole odświętną atmosferę. Przygotowania do kiermaszu rozpoczęły się dużo wcześniej i oto można było zaprezentować to wszystko, co udało nam się stworzyć.
Choinki, stroiki, kolorowe szyszki, przeróżne ozdoby świąteczne lśniły i kusiły uczniów, nauczycieli a później także rodziców, którzy przybyli na wywiadówkę. Ciasta upieczone przez rodziców naszych uczniów wabiły zapachem i zapraszały do konsumpcji. Kolędy, zapachy, w tym światełka sprawiły, że nastrój w grudniowym dniu "wywiadówkowym" był radosny i wprowadził nas w magię Świąt Bożego Narodzenia.
Dziękujemy bardzo wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom oraz pracownikom naszej szkoły za pomoc i zaangażowanie podczas kiermaszu, a także firmie Canea, która przekazała nam potrzebne materiały do wykonania ozdób świątecznych.

Warsztaty w Książnicy Cieszyńskiej

6 grudnia uczniowie klasy 1 TG wzięli udział w warsztatach „Konserwacja dawnej książki” w Książnicy Cieszyńskiej. Zajęcia rozpoczęły się od prezentacji zabytkowych zbiorów biblioteki ks. Leopolda Szersznika. Najciekawsze jednak okazały się warsztaty w nowoczesnych pracowniach Działu Ochrony i Konserwacji Zbiorów – młodzież miała okazję zobaczyć bardzo cenne starodruki i zabytkowe dokumenty. Pani konserwator zaprezentowała poszczególne etapy procesu renowacji książki , a w części z nich młodzież mogła sprawdzić stan książek pod mikroskopem. Wyjście zorganizowała biblioteka szkolna.

Biblioteka Miejska w Cieszynie- aktualności

Od kartki świątecznej do audiobooka
28 listopada 2023

Niewidomi i słabowidzący z terenu powiatu cieszyńskiego czytają książki, często nawet więcej, niż ludzie widzący! Jak to robią? Najczęściej korzystają z Filii Specjalistycznej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, gdzie wypożyczają audiobooki, zwane popularnie książkami mówionymi. Kiedyś nagrywano je na kasetach, dziś na płytach lub w formie plików, często w doskonałych aktorskich interpretacjach. Są one przygotowywane na podstawie literatury pięknej i to raczej z wyższej półki. Stąd ich ceny nie są niskie, a często przekraczają nawet koszt zakupu tradycyjnej książki papierowej. Czytelnicy Filii Specjalistycznej, chcąc powiększyć zasób zbiorów, wzięli sprawy w swoje ręce. Utworzyli w świetlicy Polskiego Związku Niewidomych Koło w Cieszynie robótkownię, gdzie pod okiem pani Prezes Wiesławy Kopoczek wykonują piękne kartki i ozdoby świąteczne, które wystawiają na sprzedaż. A że ich wyroby są naprawdę piękne i starannie wykonane, szybko znajdują swoich nabywców. Z darowizn oraz sprzedaży ozdób zrobionych przez członków Koła Związku Niewidomych pozyskano w roku 2023 kwotę 2 530 zł, z której zakupiono 150 audiobooków. Były to głównie nowości wydawnicze takich autorów, jak: Mika Waltari, Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj, Remigiusz Mróz, Monika Szwaja, Joanna Jax, Renata Kosin czy Iwona Kienzler. Są one dostępne dla wszystkich czytelników Biblioteki Miejskiej, w siedzibie PZN Koło w Cieszynie, przy ul. Srebrnej 6.

Nowe książki w bibliotece

Do biblioteki dotarła kolejna tura książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zachęcamy do wypożyczania naszych nowych zbiorów.

Konkurs „Recenzja ulubionej książki” rozstrzygnięty

I miejsce : Alicja Szary 1 TG
II miejsce : Julia Kawulok 1 TG
III miejsce : Wiktoria Kłobuch 1 TG

Konkurs „Selfie z księgozbiorem” rozstrzygnięty

1 miejsce– Martyna Bałda 2TG
2 miejsce- Martyna Rychły 2 TG
3 miejsce- Monika Misiorz 2 TG

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Czytaj PL

Zapraszamy do udziału w akcji Czytaj PL.

Znajdź  w szkole plakat, zeskanuj kod i do końca listopada czytaj książki za darmo.

  1. The American Roommate Experiment, Elena Armas, tłum. Marta Magdalena   Borkowska EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Otwarte
  2. Cztery tysiące tygodni, Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Insignis
  3. Polka w Korei, Agnieszka Klessa-Shin  EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Znak
  4. Kabalista, Remigiusz Mróz EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Filia
  5. Muchomory w cukrze, Marta Bijan  EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Kobiece / Young
  6. Wiatrołomy, Robert Małecki  EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Literackie
  7. Jak płakać w miejscach publicznych, Emilia Dłużewska  EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Znak
  8. Wiem, co czujesz,  Gabriela Gargaś EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Literackie
  9. Legendy i Latte, Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa  EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Insignis
  10. Schronisko, które przestało istnieć, Sławek Gortych EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Dolnośląskie
  11. Dom Oriona, Julia Fiedorczuk EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Literackie
  12. Historia na śmierć i życie, Wojciech Tochman  EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Literackie
  13. Niedźwiedź w objęciach smoka, Michał Lubina  EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Otwarte / Szczeliny
  14. Cmentarz osobliwości, Paulina Hendel   EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo We need YA / Wydawnictwo Błysk
  15. Motylek, Katarzyna Puzyńska  EBOOK I AUDIOBOOK
    Wydawnictwo Prószyński i S-ka
  16. It starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak  EBOOK
    Wydawnictwo Otwarte
  17. Głusza, Anna Goc  EBOOK
    Wydawnictwo Dowody
  18. Heartstopper 4, Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda EBOOK
    Wydawnictwo Jaguar

By cieszyć się bezpłatnym dostępem do ebooków i audiobooków z listy 18 tytułów ,wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na grafikach promujących Czytaj PL.

Wizyta w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu- Zdroju

3.11.2023 r. uczennice klasy 3 sj LO odwiedziły Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu – Zdroju i przekazały dary zebrane przez wszystkich Szybiniaków. Pracownicy schroniska i ich podopieczni składają ogromne podziękowania uczniom, rodzicom i nauczycielom naszej szkoły, którzy włączyli się do akcji. Zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzętom przez cały rok!

Wystawa nowości wydawniczych

Zapraszamy na wystawę nowości wydawniczych zakupionych ze środków pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Szkolny konkurs na projekt okładki ulubionej książki

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest zaprojektowanie okładki ulubionej książki. Format A4. Technika dowolna. Należy zwrócić uwagę, żeby na projekcie nie umieszczać obrazów objętych prawami autorskimi. Podpisaną z tyłu pracę (imię, nazwisko, klasa) należy oddać do biblioteki do 15.11. 23 r.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Biblioteka szkolna informuje, że począwszy od października 2023 r. będzie przekazywać informacje i zaproszenia dotyczące rożnych imprez organizowanych przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie.


Biblioteka Miejska w Cieszynie – aktualności


SPOTKANIE Z ALEKSANDRĄ WOJTASZEK


4 października 2023


Biblioteka Miejska w Cieszynie zaprasza 16 października 2023 r. o godz. 18.00 do Księgarni Piastowskiej na spotkanie z Aleksandrą Wojtaszek i promocję jej książki „Fjaka. Sezon na Chorwację”. Spotkanie poprowadzi Ilona Majewska.
Niepodległa Chorwacja urodziła się niewiele ponad trzydzieści lat temu. To młode państwo o ponadtysiącletniej historii, pełne sprzeczności i niedopowiedzeń. Powstało na gruzach Jugosławii, która rozpadła się z hukiem, zostawiając po sobie ruiny, traumy, niezałatwione sprawy i niewyrównane rachunki. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, pełnym muzyki i śmiechu, pachnącym olejkiem do opalania i przysmakami z grilla, ale słońce nie świeci tu tak samo dla wszystkich.
Aleksandra Wojtaszek, rówieśnica Chorwacji, spędziła większość dorosłego życia, próbując ją poznać i zrozumieć. W swojej książce opowiada o drużynie piłkarskiej Hajduk Split, weteranach wojennych, byłych szwaczkach, więźniach obozów koncentracyjnych, mieszkańcach adriatyckich wysp, ofiarach transformacji, jugosłowiańskiej popkulturze i chorwackiej fantastyce, wampirach, wymarłych językach, paru prezydentach i jednym chłopskim królu. Z tego wszystkiego składa całość, która nie jest ani zamknięta, ani ostateczna. Sezon na Chorwację wciąż trwa, kolejny rozdział tej historii dopiero się pisze.
Spotkanie z Aleksandrą Wojtaszek odbędzie się u partnera biblioteki w ramach projektu „Bliżej książki, bliżej siebie” czyli w KSIĘGARNI PIASTOWSKIEJ (ul. Głęboka 6) o godz. 18.00.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
WSTĘP WOLNY!


KAT W DAWNYM KSIĘSTWIE CIESZYŃSKIM


4 października 2023

17 października 2023 r. o godz. 16.00 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, w ramach Cieszyńskiego Uniwersytetu III wieku, odbędzie się spotkanie sekcji „Przeszłość i teraźniejszość”, podczas którego Władysław M. Żagan wygłosi wykład “Kat w dawnym Księstwie Cieszyńskim”.
„Jeśli zbrodniarze nie mają być bezkarni, musi być kat z urzędu ustanowiony” jak pisał ongiś Andrzej Frycz Modrzewski… Kat budził zarówno strach, a jednocześnie zyskiwał niebywały podziw. Dawniej to właśnie ta postać gromadziła na cieszyńskim rynku tłumy gapiów, żądnych krwawego widowiska. I choć na co dzień unikano jego spojrzenia, a postać ta zepchnięta była na margines społeczny, to podczas egzekucji stawał się on głównym aktorem makabrycznego spektaklu. Jednocześnie kat był jednym z bogatszych mieszkańców Cieszyna, a jego usługi kosztowały kasę miejską niemałe sumy. W tę mroczną opowieść z kart dziejów miasta Cieszyna, zabierze Was Władysław Michał Żagan, antropolog kultury z wykształcenia i historyk z zamiłowania, który na co dzień prowadzi bloga Principatus Teschinensis, poświęconego lokalnej historii oraz Muzeum Historii Piastów Cieszyńskich w Zamku Kończyce Małe, a jednocześnie zajmuje się rekonstrukcją historyczną współtworząc Chorągiew Księstwa Cieszyńskiego. Prelegent zwróci uwagę na historyczne i kulturowe aspekty związane z urzędem cieszyńskiego kata, a także zapozna słuchaczy z ciekawostkami dotyczącymi dawnych organów sprawiedliwości Miasta Cieszyna.
WSTĘP WOLNY!

Zbiórka darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu- Zdroju

Biblioteka szkolna ogłasza zbiórkę darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu- Zdroju. Zbieramy karmę suchą, mokrą, koce i ręczniki. Dary można przynosić do biblioteki szkolnej do 30.09.23 r.

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zaprasza wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie :

ZRÓB ZDJĘCIE I WYGRAJ KSIĄŻKĘ!

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs „Selfie z księgozbiorem”. Zadanie konkursowe polega na zrobieniu zdjęcia z wykorzystaniem własnej domowej biblioteczki. Pamiętaj , aby zdjęcie wykonane było w sposób ciekawy i pomysłowy , a przede wszystkim prezentowało Twój księgozbiór i zachęcało innych do czytania. Autorzy najlepszych zdjęć otrzymają nagrody.

Gotowe zdjęcia należy przesłać do 31.10.2023 r. na adres urszula.zurawska@szybinski.cieszyn.pl, beata.gomola@szybinski.cieszyn.pl .

Zrób sobie zdjęcie z księgozbiorem i wygraj książkę!

Szkolna ściana inspiracji

Zapraszamy wszystkich czytelników do uczestnictwa w tworzeniu Szkolnej Ściany Czytelniczych Inspiracji. Wydarzenie to polega na podzieleniu się swoimi fascynacjami czytelniczymi poprzez zamieszczenie na ściance cytatów i recenzji z przeczytanych książek. Nie zapomnijcie podać autora i tytułu książki, z której dany cytat pochodzi. Zgłaszajcie swoje propozycje w bibliotece!

ABC czytelnika.., czyli po co mi biblioteka? | NPRCz

27.09.2023 r. klasa 1sj LO wzięła udział w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z zasobami biblioteki oraz poznali zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Już po raz drugi nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na realizację Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa: zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Całkowita wartość zadania to 15 000,00 zł, kwota dofinansowania: 12 000,00 zł, zaś wkład własny: 3 000,00 zł
Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest realizowany jako program finansowego wspierania organu prowadzącego szkoły i skierowany m.in. do szkół ponadpodstawowych. Otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3 będą przeznaczone na: zakup nowości wydawniczych, w szczególności książek historycznych oraz lektur szkolnych, zakup sprzętu komputerowego, realizację działań promujących czytelnictwo (w tym finansowanie nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).

Warsztaty w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

19.06.2023 r. klasa 1TP odwiedziła Bibliotekę Miejską w Cieszynie, gdzie brała udział w trzecim spotkaniu warsztatowym pt. "Mowa niewerbalna". Zajęcia prowadziła pani Joanna Litwin, aktorka filmowa i teatralna, logopeda i nauczycielka.
W ramach cyklu uczniowie dowiedzieli się, jak przygotować dokumenty aplikacyjne oraz jak się dobrze zaprezentować, by zdobyć wymarzoną pracę. Uczniowie kształcili umiejętności komunikacyjne oraz poznali zasady savoir vivre, które są bardzo przydatne podczas spotkań o charakterze biznesowym.

Nowości w bibliotece szkolnej

DYPLOM dla Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie

Nowości w bibliotece szkolnej

Nowości w bibliotece szkolnej

Warsztaty w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

05 kwietnia 2023r. odwiedziliśmy podopiecznych Powiatowego Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” w Cieszynie. Spotkaniu towarzyszyła prawdziwa przedświąteczna atmosfera. Uczennice reprezentujące ,,Szybina”: Klaudia Wiśniewska (4sjp), Diana Kurpanik (1sj) rozdały seniorom wielkanocne prezenty. Pracownicy DPS-u - za pośrednictwem p. Urszuli Żurawskiej, p. Katarzyny Owczarzy – otrzymali od p. dyrektor Iwony Bebek i całej społeczności szkolnej kartkę z życzeniami oraz drobny upominek.
„Szczęście nadaje sens życiu, to magia w Twym sercu zaklęta. Nie pozwól mu zostać w ukryciu, podaruj je bliskim na święta.” – te słowa najlepiej charakteryzują wolontariuszki naszej szkoły, które doskonale zdają sobie sprawę, że ich wizyty w DPS-ie przypominają starszym ludziom chwile spędzone w rodzinnym gronie. Dziękujemy im zatem za pielęgnowanie tradycji przedświątecznej pomocy

Warsztaty w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

3.04.2023 r. klasa 1TP odwiedziła Bibliotekę Miejską w Cieszynie, gdzie brała udział w drugim spotkaniu warsztatowym pt. "Mowa niewerbalna" w ramach cyklu : "Jak poprawnie walczyć o swoje marzenia", "Jak się dobrze zaprezentować?". Zajęcia poprowadziła pani Joanna Litwin, aktorka filmowa i teatralna, logopeda i nauczycielka.
Na zajęciach uczniowie kształcili umiejętności komunikacyjne oraz poznali zasady mowy ciała, które są bardzo przydatne podczas spotkań o charakterze biznesowym.

Nowości w bibliotece szkolnej

Nowości w bibliotece szkolnej

Wystawa w bibliotece szkolnej

Pokolenie stanu wojennego

Nowości w bibliotece szkolnej

Nowości w bibliotece szkolnej

Świąteczna zbiórka dla dzieci ze szpitala onkologicznego w Zabrzu Katowicach i Chorzowie

Biblioteka szkolna ogłasza świąteczną zbiórkę na ZAJĄCZKA dla dzieci onkologicznych ze szpitala onkologii dziecięcej w Zabrzu, Katowicach i Chorzowie.
Zbieramy : książki , kolorowanki, gry, bloki rysunkowe, puzzle, , maskotki, farbki, mazaki, kredki, samochodziki, klocki , zestawy majsterkowe i kreatywne, lalki, kubki, koce i poduszki dla dzieci, ciepłe skarpety, chusteczki nawilżające, szampony, balsamy, oliwki, pampersy, żele pod prysznic dla dzieci, słodycze, soczki, dżemy, płatki śniadaniowie i kaszki.
Zbieramy tylko nowe i orginalnie zapakowane rzeczy.
Dary można przynosić do biblioteki szkolnej.
Akcja trwa do 24.03.2023 r.
Pomagajmy!
Dobro wraca.

Nowości w bibliotece szkolnej

Temat: Nowości w bibliotece szkolnej

Zapraszamy do biblioteki na Randkę w ciemno z książką.

Z okazji „Walentynek” zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w akcji pt. „ Randka w ciemno z książką”. Wystarczy przyjść do biblioteki i wypożyczyć tajemniczą książkę – zapakowaną w szary papier , ozdobioną serduszkami i cytatami. Celem „Randki w ciemno z książką” jest popularyzacja czytelnictwa oraz wprowadzenie elementu zabawy w nawyki czytelnicze.

Warsztaty w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

6.02.2023 r. klasa 1 TP brała udział w pierwszym spotkaniu warsztatowym pt. „Mowa werbalna” w ramach cyklu „Jak poprawnie walczyć o swoje marzenia ”, „Jak się dobrze zaprezentować?”. Warsztaty zostały zorganizowane przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie. Na zajęciach zostały przeprowadzone ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia z emisji głosu. Uczniowie również dowiedzieli się, czym jest prawo Mehrabiana.

Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W DPS-ie

21 grudnia 2022r. odwiedziliśmy podopiecznych Powiatowego Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” w Cieszynie. Spotkaniu towarzyszyła prawdziwa przedświąteczna atmosfera. Uczennica reprezentująca ,,Szybina”, a zarazem niesamowita wolontariuszka – Klaudia Wiśniewska - rozdała seniorom bożonarodzeniowe prezenty oraz upieczone przez siebie muffinki, których głównym składnikiem było jej wielkie serce. Pracownicy DPS-u – za pośrednictwem p. Urszuli Żurawskiej, p. Katarzyny Owczarzy – otrzymali od p. dyrektor Iwony Bebek i całej społeczności szkolnej kartkę z życzeniami oraz drobny upominek.
,,Spotkania z młodymi ludźmi zawsze dostarczają osobom starszym dużo radości, przypominają chwile spędzone w rodzinnym gronie” – mówi jedna z pracownic DPS-u. Dziękujemy zatem wszystkim wolontariuszom naszej szkoły, a szczególnie Klaudii Wiśniewskiej (kl. 4sjp), Justynie Wiśniewskiej (2TG), Dianie Kurpanik, Annie Janik (1sj) za pielęgnowanie tradycji przedświątecznej pomocy. Cieszymy się, że i w tym roku ,,Szybiniacy” nie zapomnieli o tym, że szczypta dobroci, szeroki uśmiech i odrobina zainteresowania to elementy niezbędne, by poczuć magię tych niezwykłych świąt – ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!
                                                                              Katarzyna Owczarzy, Urszula Żurawska

Kiermasz Świąteczny

Kiermasz Świąteczny 8 grudnia 2022 r. odbył się w naszej szkole Kiermasz Świąteczny. Na specjalnie przygotowanych stolikach w holu szkoły znalazły się własnoręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe, m.in. : choinki z szyszek, stroiki, bombki oraz kartki świąteczne. Wszystkim smakowały przepyszne domowe ciasta podarowane przez Rodziców naszych Uczniów. Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w organizacji kiermaszu, z którego dochód będzie przeznaczony za zakup książek do biblioteki szkolnej.

Zapraszamy do udziału w akcji „Czytaj PL – upoluj swoją książkę”!

Akcja „Czytaj PL” ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery.
Kampania ma charakter ogólnopolski i potrwa od 2 listopada do 30 listopada br.

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku przebiega pod hasłem „Czytamy dla pokoju”, biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do obejrzenia wystawy książek obrazujących grozę i tragizm wojny oraz jej skutki w wymiarze materialnym i społecznym.

Wizyta w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Jastrzębiu – Zdroju

12.10.2022 r. uczennice klasy 4 sj LO odwiedziły schronisko dla bezdomnych zwierząt w Jastrzębiu – Zdroju i przekazały dary zebrane przez wszystkich Szybiniaków.
Pracownicy schroniska i ich podopieczni składają ogromne podziękowania uczniom, rodzicom i nauczycielom naszej szkoły, którzy włączyli się do akcji. Zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzętom przez cały rok!

Lekcja w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

5 października 2022 r. klasa 1 sj LO wzięła udział w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z zasobami biblioteki, poznali zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni oraz wzięli udział w quizie wiedzy o książce i bibliotece. Liczymy na Was!

Zbiórka na rzecz SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT w Jastrzębiu –Zdroju w bibliotece szkolnej

Zima to wyjątkowo trudny okres dla schronisk, dlatego w naszej szkole rusza kolejna zbiórka darów dla zwierząt. Akcja trwa od 23.09.2022 r. do 7.10.2022 r. !
ZBIERAMY: karmę suchą i mokrą, koce, ręczniki, posłanka dla zwierząt, miski, smycze, obroże, zabawki, kuwety, ręczniki, prześcieradła, stare polary, ciepłe swetry i inne rzeczy, którymi można ogrzać zwierzęta w chłodne zimowe dni.
Dary można przynosić do biblioteki szkolnej.

Liczymy na Was!

Tydzień Zakazanych Książek w bibliotece szkolnej

W dniach od 18 do 24 września obchodzony jest Tydzień Zakazanych Książek. Jest to międzynarodowe święto przypominające o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze.
Z tej okazji została przygotowana wystawa zakazanych książek , którą można zobaczyć w bibliotece szkolnej. Wystawa prezentuje literaturę, którą kiedyś zabraniano czytać ze względów obyczajowych, kulturalnych czy też politycznych. Do książek dołączone są krótkie opisy przewinień przez nie popełnionych.
Akcja Tydzień Zakazanych Książek porusza problematykę wolności słowa, zainteresowania historią, ma również na celu propagowanie czytelnictwa.
Zapraszamy również do obejrzenia przygotowanej z tej okazji gazetki, która znajduje się przed wejściem do biblioteki.
PRZYJDŹ, ZOBACZ, WYPOŻYCZ!

Zbiórka nakrętek dla Marii Heller wspólnie z Zespołem Szkół Budowlanych w Cieszynie

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w kolejnej akcji zbierania nakrętek dla Marii Heller.
Dziewczynka urodziła się w 34 tc z przepukliną oponowo – rdzeniową i wodogłowiem. Zmaga się również z pęcherzem neurogennym, niedowładem kończyn dolnych i obniżonym napięciem mięśniowym. Pozyskane środki ze sprzedaży nakrętek zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację dziewczynki.
Nakrętki można przynosić do biblioteki szkolnej do 30 września.

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

DYPLOM Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszyni

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

27 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
W Cieszynie na Rynku o godzinie 12.00 uczniowie klasy 3 TLg wraz z przedstawicielami innych cieszyńskich szkół zatańczyli symboliczny niebieski taniec - „Belgijkę”, by w ten sposób okazać solidarność z osobami z autyzmem i zrozumienie dla ich potrzeb.

Lekcja w Książnicy Cieszyńskiej

24 maja klasa 1 TG wzięła udział w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Książnicy Cieszyńskiej. Zajęcia w formie warsztatów poświęcone były konserwacji starych ksiąg. Uczniowie odwiedzili pracownię konserwatorską, w której mogli zobaczyć urządzenia, narzędzia i materiały wykorzystywane w procesie konserwacji.

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursie pt. „Biblioteka. Świat w jednym miejscu” organizowanym przez II LO im. M. Kopernika w Cieszynie .

Szkolny konkurs „Motywy patriotyczne w literaturze romantycznej”

1 kwietnia 2022r. odbył się szkolny konkurs: „Motywy patriotyczne w literaturze romantycznej”, zorganizowany przez Centrum Biblioteczno –Informacyjne. W konkursie wzięło udział 27 uczniów z LO oraz z Technikum, wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

Najlepsze wyniki  uzyskały uczennice:

Małgorzata Kajstura z kl. 3op LO – I miejsce

Oliwia Słowik z kl. 3 TLg – II miejsce

Anna Wałach z kl. 3op LO – III miejsce

Laureatki konkursu otrzymały nagrody oraz dyplomy.

Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W DPS-ie

05 kwietnia 2022r. odwiedziliśmy podopiecznych Powiatowego Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” w Cieszynie. Spotkaniu towarzyszyła prawdziwa przedświąteczna atmosfera. Uczennica reprezentująca ,,Szybina”, a zarazem niesamowita wolontariuszka – Klaudia Wiśniewska - rozdała seniorom kolorowe, świąteczne jajka. Pracownicy DPS-u – za pośrednictwem p. Urszuli Żurawskiej, p. Katarzyny Owczarzy – otrzymali od p. dyrektor Iwony Bebek i całej społeczności szkolnej kartkę z życzeniami oraz drobny upominek.
,,Dla mieszkańców ośrodka wizyta uczennicy ZS im. Wł. Szybińskiego - po długim okresie izolacji spowodowanym pandemią - jest wielkim przeżyciem”. Spotkania z młodymi ludźmi zawsze dostarczają osobom starszym dużo radości, przypominają chwile spędzone w rodzinnym gronie” – mówi jedna z pracownic DPS-u. Dziękujemy zatem wszystkim wolontariuszom naszej szkoły, a szczególnie wcześniej już wspomnianej Klaudii Wiśniewskiej (kl. 3sjp) oraz jej rodzicom za pielęgnowanie tradycji przedświątecznej pomocy i obdarowywania potrzebujących własnoręcznie przygotowanymi prezentami.

Zbiórka nakrętek dla Marii Heller wspólnie z Zespołem Szkół Budowlanych w Cieszynie

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w kolejnej akcji zbierania nakrętek dla Marii Heller. Dziewczynka urodziła się w 34 tc z przepukliną oponowo – rdzeniową i wodogłowiem. Zmaga się również z pęcherzem neurogennym, niedowładem kończyn dolnych i obniżonym napięciem mięśniowym. Pozyskane środki ze sprzedaży nakrętek zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację dziewczynki. Nakrętki można przynosić do biblioteki szkolnej do 28 kwietnia.

Wystawa „ Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej”

W związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy : „ Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej”.

Bierzemy udział w akcji Żonkile

Zespół Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie włącza się w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną “Żonkile”, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, w 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Lekcja w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

18 marca klasa 1 w LO wzięła udział w lekcji bibliotecznej , która odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z zasobami biblioteki oraz poznali zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni.

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Wystawa w bibliotece szkolnej pt. „ Kobieta w literaturze”

Z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Kobieta w literaturze” prezentującą książki przedstawiające różne wizerunki bohaterek literackich.

Zbiórka darów dla zwierząt z Ukrainy

W dniu 1.03.2022 odbyła się w naszej szkole zbiórka darów dla zwierząt z Ukrainy. Zebrane dary zostały przekazane lecznicy „ Ada” w Przemyślu, która opiekuje się zwierzętami przywiezionymi z Ukrainy.

Zbiórka darów dla zwierząt z Ukrainy

Biblioteka szkolna organizuje zbiórkę darów dla psów i kotów z Ukrainy.
Zbieramy :
- karmy mokre i suche,
- legowiska, transportery,
- obroże, smycze,
- artykuły higieniczne dla zwierząt,
- koce,
- miski.
Dary można przynosić do biblioteki szkolnej w dniu 1.03.2022 w godzinach od 7.30 do 15.00.

Nowości w bibliotece szkolnej

Godziny otwarcia Centrum Biblioteczno- Informacyjnego w czasie nauki zdalnej

Poniedziałek 8.00 – 11.00

Czwartek 8.00 – 11.00

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Godziny otwarcia Centrum Biblioteczno – Informacyjnego w czasie nauki zdalnej

poniedziałek (3.01.2022) – 8.30 – 13.00

wtorek (4.01.2022) – 8.30 – 13.00

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W dniach od 14 do 16 grudnia odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny zorganizowany przez Centrum Biblioteczno – Informacyjne i Radę Rodziców. W czasie kiermaszu można było zakupić pyszne ciasta, bombki, choinki i inne ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów , rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Dochód uzyskany z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup lektur do biblioteki szkolnej.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację kiermaszu.

Lekcja w Książnicy Cieszyńskiej

W dniu 6.12.2021 klasa 2 sj LO brała udział w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Książnicy Cieszyńskiej. Zajęcia poświęcone były historii książki w okresie romantyzmu.

Wystawa upamiętniająca 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

W związku z 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do obejrzenia wystawy upamiętniającej tamtejsze wydarzenia.

Zbiórka nakrętek dla Marii Heller

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięci udziału w akcji zbierania nakrętek dla Marii Heller.
Dziewczynka urodziła się w 34 tc z przepukliną oponowo-rdzeniową i wodogłowiem. Zmaga się również z pęcherzem neurogennym , niedowładem kończyn dolnych i obniżonym napięciem mięśniowym. Pozyskane środki ze sprzedaży nakrętek zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację dziewczynki.
Nakrętki można przynosić do biblioteki szkolnej.

Czytaj PL

Ruszyła kolejna edycja akcji Czytaj PL. Kod QR zapewniający BEZPŁATNY dostęp do 12 tytułów jest już aktywny. Opis akcji wraz z listą tegorocznych książek można znaleźć tutaj: http://akcja.czytajpl.pl/

Lekcja w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

W dniu 22.10.21 klasa 1 sj LO brała udział w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Uczniowie poznali zasady korzystania z biblioteki, charakterystykę oferowanych zbiorów oraz różnorodność usług bibliotecznych.

Wyniki szkolnego konkursu pt. „ Zakazane cytaty”

1 miejsce- Szymon Antonik (klasa 4aTI)
2 miejsce- Mariusz Podżorski (klasa 3TPp)
Gratulujemy !

Akcja „Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska”

W dniu 12.10.21 uczennice klasy 3 sjp odwiedziły Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu – Zdroju i przekazały podopiecznym schroniska dary zebrane przez Szybiniaków. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji organizowanej przez Bibliotekę Szkolną.

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniach od 19 do 25 września 2021r. obchodzony jest Tydzień Zakazanych Książek .

Jest to międzynarodowe święto przypominające o znaczeniu wolności  słowa i problemie cenzury w literaturze.

Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w szkolnym konkursie pt. „ Zakazane cytaty ” .

Konkurs będzie polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie dostępnej na stronie szkolnej biblioteki w zakładce „aktualności”.

Odpowiedzi można wysyłać do 1.10.21.

LINK

Akcja „Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska”

„Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia nie widzę w nich zwierzęcia. Widzę przyjaciela. Czuję duszę.” A.D. Williams

Biblioteka szkolna ogłasza zbiórkę darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu- Zdroju . Zbieramy karmę suchą, mokrą, koce i ręczniki. Dary można przynosić do biblioteki szkolnej do 30.09.2021 r.

Wystawa książek i czasopism o tematyce II wojny światowej w bibliotece szkolnej

Z okazji wrześniowych rocznic tj. 82. rocznicy zbrojnego ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę (1 września 1939 roku) oraz 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939 roku)zapraszamy całą społeczność szkolną do obejrzenia wystawy książek i czasopism o tematyce II wojny światowej.
Na wystawie można zobaczyć literaturę beletrystyczną, popularnonaukową i historyczną.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i wypożyczania prezentowanych na wystawie książek, pamiętając jednocześnie o zasadach bezpiecznego korzystania z biblioteki.

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA CZYTANIE KSIĄŻEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

NOWE LEKTURY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Z przedświąteczną wizytą w DPS-ie

,,Ile dasz, tyle otrzymasz, czasem z najbardziej niespodziewanej strony” 25 marca 2021r. na ręce pani dyrektor Powiatowego Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” w Cieszynie zostały przekazane wielkanocne prezenty dla podopiecznych placówki. Pomimo pandemii koronawirusa, udało się je przygotować dzięki zaangażowaniu naszej wyjątkowej wolontariuszki Klaudii Wiśniewskiej (uczennicy klasy 2sjp LO) i jej rodziców. W ten sposób podtrzymaliśmy przedświąteczną tradycję ,,Szybiniaków” – ludzi o wielkim sercu.

YouTube Dni Kultury. Wyjątkowy weekend w sieci z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru przez trzy dni, od 26 do 28 marca, trzydzieści teatrów i grup teatralnych z całej Polski wystąpi na wirtualnej scenie. Będzie można zobaczyć premiery i archiwalne przedstawienia, spektakle operowe i muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady.
Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube.
Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie: www.youtubednikultury.pl.

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA - ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji zachęcamy do czytania wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza , ks. Jana Twardowskiego , Tadeusza Różewicza czy Stanisława Barańczaka.

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „MIŁOŚĆ W LITERATURZE”

  • I MIEJSCE – WIKTORIA DURAJ (2 TI G)
  • II MIEJSCE – OLIWIA SŁOWIK (2 TL G),
    JOANNA PONIKIEWSKA (2 SJ P)
  • III MIEJSCE- OLIMPIA PUSTÓWKA (2 W P)
GRATULUJEMY!

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „MIŁOŚĆ W LITERATURZE”

 Z okazji Walentynek Biblioteka Szkolna zaprasza uczniów klas drugich do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym pt. „Miłość w literaturze”.

Cele konkursu :

  • popularyzacja wiedzy z zakresu lektur szkolnych,
  • promocja czytelnictwa,
  • rozbudzanie zamiłowania do literatury.

Zakres tematyczny

Znajomość lektur szkolnych :

Jan Parandowski, Mit o Orfeuszu i Eurydyce,

William Szekspir, Romeo i Julia, Makbet,

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Romantyczność,

Juliusz Słowacki, Kordian, Balladyna,

Aleksander Fredro, Zemsta.

Termin konkursu : 19.02.2021.

TEKSTY KULTURY DO MATURY – SERWIS DLA MATURZYSTÓW

W poszukiwaniu aktualnych informacji na temat egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz w odnajdywaniu przykładowych tekstów kultury odpowiednich dla danego motywu pomoże Wam serwis http://tekstykulturydomatury.pl/.

Znajdziecie w nim między innymi uaktualnione wymagania egzaminacyjne, listy lektur obowiązkowych, poradniki dotyczące pisania rozprawek na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz linki do zbiorów zadań i innych materiałów opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Serwis to również wciąż rozwijająca się baza motywów, które mogą pojawić się na egzaminie z języka polskiego. Do każdego z nich podawane są przykłady tekstów kultury z różnych dziedzin sztuki (literatura, malarstwo, rzeźba, film i in.), które możecie przywołać w trakcie realizacji tematu maturalnego. Strona Teksty kultury do matury funkcjonuje też na https://m.facebook.com/tekstykulturydomaturyoraz na https://www.instagram.com/teksty.kultury.do.matury/.

http://tekstykulturydomatury.pl/

Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W DPS-ie

W grudniu 2020r. wizyta w Powiatowym Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” z powodu pandemii koronawirusa była niemożliwa. Nie przeszkodziło to jednak naszej wyjątkowej wolontariuszce Klaudii Wiśniewskiej (uczennicy klasy 2sjp LO) i jej rodzicom w przygotowaniu prezentów dla podopiecznych placówki. W ten sposób udało nam się stworzyć chociaż namiastkę przedświątecznych odwiedzin, ocalić magię tych niezwykłych świąt, w czasie których – jak głoszą słowa najpiękniejszej polskiej kolędy (Jest taki dzień) - ,,radość wita wszystkich”.

W imieniu całej społeczności szkolnej składamy podziękowania: Klaudii Wiśniewskiej, Oliwii Wnuk (uczennicom klasy 2sjp LO), Pauli Kubieniec (uczennicy klasy 2sjg LO) za złożenie świątecznych życzeń mieszkańcom ośrodka w wersji online.

                      Katarzyna Owczarzy, Urszula Żurawska

Nowości książkowe w bibliotece szkolnej

NAGRODA LITERACKA NIKE 2020
Radek Rak
„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”
Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka. Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.
NAGRODA LITERACKA IM. WITOLDA GOMBROWICZA 2020
Barbara Sadurska
„Mapa”
„Mapa” Barbary Sadurskiej to zbiór siedmiu zaskakujących opowiadań rozpiętych na osi czasu obejmującej ponad trzy wieki. Narracja osnuta jest wokół kilku przedmiotów, a najważniejszy z nich to sporządzona przez legendarnego Fra Mauro mapa. W historiach bohaterów różnych epok urasta do rangi przedmiotu wręcz alchemicznego. Kartograficzny majstersztyk staje się raz przedmiotem pożądania, raz zakazanym owocem, innym razem – graficznym przedstawieniem piekła. Popycha bohaterów do poszukiwań tożsamości, ucieczki, mierzenia się ze wspomnieniami i prób oszukania przeznaczenia.

Szkolny konkurs mitologiczny

DNIA 2.12.2020 odbył się Szkolny Konkurs Mitologiczny. Zadania konkursowe sprawdziły wiedzę uczniów z zakresu mitologii greckiej i kultury starożytnej Grecji.

  1. MIEJSCE EX AEQUO- Maria Sidzina (klasa 1 W LO), Małgorzata Kajstura (klasa 2 O LO)
  2. MIEJSCE EX AEQUO- Maria Pieczonka (klasa 2 SJ G), Victoria Lewandowska (klasa 1 O LO)
  3. MIEJSCE –Julia Melek (klasa 1O LO)
Gratulujemy!