Aktualności

Lekcja w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

W dniu 22.10.21 klasa 1 sj LO brała udział w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Uczniowie poznali zasady korzystania z biblioteki, charakterystykę oferowanych zbiorów oraz różnorodność usług bibliotecznych.

Wyniki szkolnego konkursu pt. „ Zakazane cytaty”

1 miejsce- Szymon Antonik (klasa 4aTI)
2 miejsce- Mariusz Podżorski (klasa 3TPp)
Gratulujemy !

Akcja „Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska”

W dniu 12.10.21 uczennice klasy 3 sjp odwiedziły Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu – Zdroju i przekazały podopiecznym schroniska dary zebrane przez Szybiniaków. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji organizowanej przez Bibliotekę Szkolną.

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniach od 19 do 25 września 2021r. obchodzony jest Tydzień Zakazanych Książek .

Jest to międzynarodowe święto przypominające o znaczeniu wolności  słowa i problemie cenzury w literaturze.

Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w szkolnym konkursie pt. „ Zakazane cytaty ” .

Konkurs będzie polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie dostępnej na stronie szkolnej biblioteki w zakładce „aktualności”.

Odpowiedzi można wysyłać do 1.10.21.

LINK

Akcja „Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska”

„Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia nie widzę w nich zwierzęcia. Widzę przyjaciela. Czuję duszę.” A.D. Williams

Biblioteka szkolna ogłasza zbiórkę darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu- Zdroju . Zbieramy karmę suchą, mokrą, koce i ręczniki. Dary można przynosić do biblioteki szkolnej do 30.09.2021 r.

Wystawa książek i czasopism o tematyce II wojny światowej w bibliotece szkolnej

Z okazji wrześniowych rocznic tj. 82. rocznicy zbrojnego ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę (1 września 1939 roku) oraz 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939 roku)zapraszamy całą społeczność szkolną do obejrzenia wystawy książek i czasopism o tematyce II wojny światowej.
Na wystawie można zobaczyć literaturę beletrystyczną, popularnonaukową i historyczną.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i wypożyczania prezentowanych na wystawie książek, pamiętając jednocześnie o zasadach bezpiecznego korzystania z biblioteki.

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA CZYTANIE KSIĄŻEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

NOWE LEKTURY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Z przedświąteczną wizytą w DPS-ie

,,Ile dasz, tyle otrzymasz, czasem z najbardziej niespodziewanej strony” 25 marca 2021r. na ręce pani dyrektor Powiatowego Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” w Cieszynie zostały przekazane wielkanocne prezenty dla podopiecznych placówki. Pomimo pandemii koronawirusa, udało się je przygotować dzięki zaangażowaniu naszej wyjątkowej wolontariuszki Klaudii Wiśniewskiej (uczennicy klasy 2sjp LO) i jej rodziców. W ten sposób podtrzymaliśmy przedświąteczną tradycję ,,Szybiniaków” – ludzi o wielkim sercu.

YouTube Dni Kultury. Wyjątkowy weekend w sieci z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru przez trzy dni, od 26 do 28 marca, trzydzieści teatrów i grup teatralnych z całej Polski wystąpi na wirtualnej scenie. Będzie można zobaczyć premiery i archiwalne przedstawienia, spektakle operowe i muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady.
Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube.
Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie: www.youtubednikultury.pl.

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA - ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji zachęcamy do czytania wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza , ks. Jana Twardowskiego , Tadeusza Różewicza czy Stanisława Barańczaka.

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „MIŁOŚĆ W LITERATURZE”

 • I MIEJSCE – WIKTORIA DURAJ (2 TI G)
 • II MIEJSCE – OLIWIA SŁOWIK (2 TL G),
  JOANNA PONIKIEWSKA (2 SJ P)
 • III MIEJSCE- OLIMPIA PUSTÓWKA (2 W P)
GRATULUJEMY!

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „MIŁOŚĆ W LITERATURZE”

 Z okazji Walentynek Biblioteka Szkolna zaprasza uczniów klas drugich do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym pt. „Miłość w literaturze”.

Cele konkursu :

 • popularyzacja wiedzy z zakresu lektur szkolnych,
 • promocja czytelnictwa,
 • rozbudzanie zamiłowania do literatury.

Zakres tematyczny

Znajomość lektur szkolnych :

Jan Parandowski, Mit o Orfeuszu i Eurydyce,

William Szekspir, Romeo i Julia, Makbet,

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Romantyczność,

Juliusz Słowacki, Kordian, Balladyna,

Aleksander Fredro, Zemsta.

Termin konkursu : 19.02.2021.

TEKSTY KULTURY DO MATURY – SERWIS DLA MATURZYSTÓW

W poszukiwaniu aktualnych informacji na temat egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz w odnajdywaniu przykładowych tekstów kultury odpowiednich dla danego motywu pomoże Wam serwis http://tekstykulturydomatury.pl/.

Znajdziecie w nim między innymi uaktualnione wymagania egzaminacyjne, listy lektur obowiązkowych, poradniki dotyczące pisania rozprawek na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz linki do zbiorów zadań i innych materiałów opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Serwis to również wciąż rozwijająca się baza motywów, które mogą pojawić się na egzaminie z języka polskiego. Do każdego z nich podawane są przykłady tekstów kultury z różnych dziedzin sztuki (literatura, malarstwo, rzeźba, film i in.), które możecie przywołać w trakcie realizacji tematu maturalnego. Strona Teksty kultury do matury funkcjonuje też na https://m.facebook.com/tekstykulturydomaturyoraz na https://www.instagram.com/teksty.kultury.do.matury/.

http://tekstykulturydomatury.pl/

Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W DPS-ie

W grudniu 2020r. wizyta w Powiatowym Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” z powodu pandemii koronawirusa była niemożliwa. Nie przeszkodziło to jednak naszej wyjątkowej wolontariuszce Klaudii Wiśniewskiej (uczennicy klasy 2sjp LO) i jej rodzicom w przygotowaniu prezentów dla podopiecznych placówki. W ten sposób udało nam się stworzyć chociaż namiastkę przedświątecznych odwiedzin, ocalić magię tych niezwykłych świąt, w czasie których – jak głoszą słowa najpiękniejszej polskiej kolędy (Jest taki dzień) - ,,radość wita wszystkich”.

W imieniu całej społeczności szkolnej składamy podziękowania: Klaudii Wiśniewskiej, Oliwii Wnuk (uczennicom klasy 2sjp LO), Pauli Kubieniec (uczennicy klasy 2sjg LO) za złożenie świątecznych życzeń mieszkańcom ośrodka w wersji online.

                      Katarzyna Owczarzy, Urszula Żurawska

Nowości książkowe w bibliotece szkolnej

NAGRODA LITERACKA NIKE 2020
Radek Rak
„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”
Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka. Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.
NAGRODA LITERACKA IM. WITOLDA GOMBROWICZA 2020
Barbara Sadurska
„Mapa”
„Mapa” Barbary Sadurskiej to zbiór siedmiu zaskakujących opowiadań rozpiętych na osi czasu obejmującej ponad trzy wieki. Narracja osnuta jest wokół kilku przedmiotów, a najważniejszy z nich to sporządzona przez legendarnego Fra Mauro mapa. W historiach bohaterów różnych epok urasta do rangi przedmiotu wręcz alchemicznego. Kartograficzny majstersztyk staje się raz przedmiotem pożądania, raz zakazanym owocem, innym razem – graficznym przedstawieniem piekła. Popycha bohaterów do poszukiwań tożsamości, ucieczki, mierzenia się ze wspomnieniami i prób oszukania przeznaczenia.

Szkolny konkurs mitologiczny

DNIA 2.12.2020 odbył się Szkolny Konkurs Mitologiczny. Zadania konkursowe sprawdziły wiedzę uczniów z zakresu mitologii greckiej i kultury starożytnej Grecji.

 1. MIEJSCE EX AEQUO- Maria Sidzina (klasa 1 W LO), Małgorzata Kajstura (klasa 2 O LO)
 2. MIEJSCE EX AEQUO- Maria Pieczonka (klasa 2 SJ G), Victoria Lewandowska (klasa 1 O LO)
 3. MIEJSCE –Julia Melek (klasa 1O LO)
Gratulujemy!