Aktualności

Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W DPS-ie

W grudniu 2020r. wizyta w Powiatowym Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” z powodu pandemii koronawirusa była niemożliwa. Nie przeszkodziło to jednak naszej wyjątkowej wolontariuszce Klaudii Wiśniewskiej (uczennicy klasy 2sjp LO) i jej rodzicom w przygotowaniu prezentów dla podopiecznych placówki. W ten sposób udało nam się stworzyć chociaż namiastkę przedświątecznych odwiedzin, ocalić magię tych niezwykłych świąt, w czasie których – jak głoszą słowa najpiękniejszej polskiej kolędy (Jest taki dzień) - ,,radość wita wszystkich”.

W imieniu całej społeczności szkolnej składamy podziękowania: Klaudii Wiśniewskiej, Oliwii Wnuk (uczennicom klasy 2sjp LO), Pauli Kubieniec (uczennicy klasy 2sjg LO) za złożenie świątecznych życzeń mieszkańcom ośrodka w wersji online.

                      Katarzyna Owczarzy, Urszula Żurawska

Nowości książkowe w bibliotece szkolnej

NAGRODA LITERACKA NIKE 2020
Radek Rak
„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”
Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka. Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.
NAGRODA LITERACKA IM. WITOLDA GOMBROWICZA 2020
Barbara Sadurska
„Mapa”
„Mapa” Barbary Sadurskiej to zbiór siedmiu zaskakujących opowiadań rozpiętych na osi czasu obejmującej ponad trzy wieki. Narracja osnuta jest wokół kilku przedmiotów, a najważniejszy z nich to sporządzona przez legendarnego Fra Mauro mapa. W historiach bohaterów różnych epok urasta do rangi przedmiotu wręcz alchemicznego. Kartograficzny majstersztyk staje się raz przedmiotem pożądania, raz zakazanym owocem, innym razem – graficznym przedstawieniem piekła. Popycha bohaterów do poszukiwań tożsamości, ucieczki, mierzenia się ze wspomnieniami i prób oszukania przeznaczenia.

Szkolny konkurs mitologiczny

DNIA 2.12.2020 odbył się Szkolny Konkurs Mitologiczny. Zadania konkursowe sprawdziły wiedzę uczniów z zakresu mitologii greckiej i kultury starożytnej Grecji.

  1. MIEJSCE EX AEQUO- Maria Sidzina (klasa 1 W LO), Małgorzata Kajstura (klasa 2 O LO)
  2. MIEJSCE EX AEQUO- Maria Pieczonka (klasa 2 SJ G), Victoria Lewandowska (klasa 1 O LO)
  3. MIEJSCE –Julia Melek (klasa 1O LO)
Gratulujemy!