Aktualności

Warsztaty w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

19.06.2023 r. klasa 1TP odwiedziła Bibliotekę Miejską w Cieszynie, gdzie brała udział w trzecim spotkaniu warsztatowym pt. "Mowa niewerbalna". Zajęcia prowadziła pani Joanna Litwin, aktorka filmowa i teatralna, logopeda i nauczycielka.
W ramach cyklu uczniowie dowiedzieli się, jak przygotować dokumenty aplikacyjne oraz jak się dobrze zaprezentować, by zdobyć wymarzoną pracę. Uczniowie kształcili umiejętności komunikacyjne oraz poznali zasady savoir vivre, które są bardzo przydatne podczas spotkań o charakterze biznesowym.

Nowości w bibliotece szkolnej

DYPLOM dla Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie

Nowości w bibliotece szkolnej

Nowości w bibliotece szkolnej

Warsztaty w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

05 kwietnia 2023r. odwiedziliśmy podopiecznych Powiatowego Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” w Cieszynie. Spotkaniu towarzyszyła prawdziwa przedświąteczna atmosfera. Uczennice reprezentujące ,,Szybina”: Klaudia Wiśniewska (4sjp), Diana Kurpanik (1sj) rozdały seniorom wielkanocne prezenty. Pracownicy DPS-u - za pośrednictwem p. Urszuli Żurawskiej, p. Katarzyny Owczarzy – otrzymali od p. dyrektor Iwony Bebek i całej społeczności szkolnej kartkę z życzeniami oraz drobny upominek.
„Szczęście nadaje sens życiu, to magia w Twym sercu zaklęta. Nie pozwól mu zostać w ukryciu, podaruj je bliskim na święta.” – te słowa najlepiej charakteryzują wolontariuszki naszej szkoły, które doskonale zdają sobie sprawę, że ich wizyty w DPS-ie przypominają starszym ludziom chwile spędzone w rodzinnym gronie. Dziękujemy im zatem za pielęgnowanie tradycji przedświątecznej pomocy

Warsztaty w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

3.04.2023 r. klasa 1TP odwiedziła Bibliotekę Miejską w Cieszynie, gdzie brała udział w drugim spotkaniu warsztatowym pt. "Mowa niewerbalna" w ramach cyklu : "Jak poprawnie walczyć o swoje marzenia", "Jak się dobrze zaprezentować?". Zajęcia poprowadziła pani Joanna Litwin, aktorka filmowa i teatralna, logopeda i nauczycielka.
Na zajęciach uczniowie kształcili umiejętności komunikacyjne oraz poznali zasady mowy ciała, które są bardzo przydatne podczas spotkań o charakterze biznesowym.

Nowości w bibliotece szkolnej

Nowości w bibliotece szkolnej

Wystawa w bibliotece szkolnej

Pokolenie stanu wojennego

Nowości w bibliotece szkolnej

Nowości w bibliotece szkolnej

Świąteczna zbiórka dla dzieci ze szpitala onkologicznego w Zabrzu Katowicach i Chorzowie

Biblioteka szkolna ogłasza świąteczną zbiórkę na ZAJĄCZKA dla dzieci onkologicznych ze szpitala onkologii dziecięcej w Zabrzu, Katowicach i Chorzowie.
Zbieramy : książki , kolorowanki, gry, bloki rysunkowe, puzzle, , maskotki, farbki, mazaki, kredki, samochodziki, klocki , zestawy majsterkowe i kreatywne, lalki, kubki, koce i poduszki dla dzieci, ciepłe skarpety, chusteczki nawilżające, szampony, balsamy, oliwki, pampersy, żele pod prysznic dla dzieci, słodycze, soczki, dżemy, płatki śniadaniowie i kaszki.
Zbieramy tylko nowe i orginalnie zapakowane rzeczy.
Dary można przynosić do biblioteki szkolnej.
Akcja trwa do 24.03.2023 r.
Pomagajmy!
Dobro wraca.

Nowości w bibliotece szkolnej

Temat: Nowości w bibliotece szkolnej

Zapraszamy do biblioteki na Randkę w ciemno z książką.

Z okazji „Walentynek” zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w akcji pt. „ Randka w ciemno z książką”. Wystarczy przyjść do biblioteki i wypożyczyć tajemniczą książkę – zapakowaną w szary papier , ozdobioną serduszkami i cytatami. Celem „Randki w ciemno z książką” jest popularyzacja czytelnictwa oraz wprowadzenie elementu zabawy w nawyki czytelnicze.

Warsztaty w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

6.02.2023 r. klasa 1 TP brała udział w pierwszym spotkaniu warsztatowym pt. „Mowa werbalna” w ramach cyklu „Jak poprawnie walczyć o swoje marzenia ”, „Jak się dobrze zaprezentować?”. Warsztaty zostały zorganizowane przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie. Na zajęciach zostały przeprowadzone ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia z emisji głosu. Uczniowie również dowiedzieli się, czym jest prawo Mehrabiana.

Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W DPS-ie

21 grudnia 2022r. odwiedziliśmy podopiecznych Powiatowego Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” w Cieszynie. Spotkaniu towarzyszyła prawdziwa przedświąteczna atmosfera. Uczennica reprezentująca ,,Szybina”, a zarazem niesamowita wolontariuszka – Klaudia Wiśniewska - rozdała seniorom bożonarodzeniowe prezenty oraz upieczone przez siebie muffinki, których głównym składnikiem było jej wielkie serce. Pracownicy DPS-u – za pośrednictwem p. Urszuli Żurawskiej, p. Katarzyny Owczarzy – otrzymali od p. dyrektor Iwony Bebek i całej społeczności szkolnej kartkę z życzeniami oraz drobny upominek.
,,Spotkania z młodymi ludźmi zawsze dostarczają osobom starszym dużo radości, przypominają chwile spędzone w rodzinnym gronie” – mówi jedna z pracownic DPS-u. Dziękujemy zatem wszystkim wolontariuszom naszej szkoły, a szczególnie Klaudii Wiśniewskiej (kl. 4sjp), Justynie Wiśniewskiej (2TG), Dianie Kurpanik, Annie Janik (1sj) za pielęgnowanie tradycji przedświątecznej pomocy. Cieszymy się, że i w tym roku ,,Szybiniacy” nie zapomnieli o tym, że szczypta dobroci, szeroki uśmiech i odrobina zainteresowania to elementy niezbędne, by poczuć magię tych niezwykłych świąt – ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!
                                                                              Katarzyna Owczarzy, Urszula Żurawska

Kiermasz Świąteczny

Kiermasz Świąteczny 8 grudnia 2022 r. odbył się w naszej szkole Kiermasz Świąteczny. Na specjalnie przygotowanych stolikach w holu szkoły znalazły się własnoręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe, m.in. : choinki z szyszek, stroiki, bombki oraz kartki świąteczne. Wszystkim smakowały przepyszne domowe ciasta podarowane przez Rodziców naszych Uczniów. Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w organizacji kiermaszu, z którego dochód będzie przeznaczony za zakup książek do biblioteki szkolnej.

Zapraszamy do udziału w akcji „Czytaj PL – upoluj swoją książkę”!

Akcja „Czytaj PL” ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery.
Kampania ma charakter ogólnopolski i potrwa od 2 listopada do 30 listopada br.

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku przebiega pod hasłem „Czytamy dla pokoju”, biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do obejrzenia wystawy książek obrazujących grozę i tragizm wojny oraz jej skutki w wymiarze materialnym i społecznym.

Wizyta w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Jastrzębiu – Zdroju

12.10.2022 r. uczennice klasy 4 sj LO odwiedziły schronisko dla bezdomnych zwierząt w Jastrzębiu – Zdroju i przekazały dary zebrane przez wszystkich Szybiniaków.
Pracownicy schroniska i ich podopieczni składają ogromne podziękowania uczniom, rodzicom i nauczycielom naszej szkoły, którzy włączyli się do akcji. Zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzętom przez cały rok!

Lekcja w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

5 października 2022 r. klasa 1 sj LO wzięła udział w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z zasobami biblioteki, poznali zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni oraz wzięli udział w quizie wiedzy o książce i bibliotece. Liczymy na Was!

Zbiórka na rzecz SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT w Jastrzębiu –Zdroju w bibliotece szkolnej

Zima to wyjątkowo trudny okres dla schronisk, dlatego w naszej szkole rusza kolejna zbiórka darów dla zwierząt. Akcja trwa od 23.09.2022 r. do 7.10.2022 r. !
ZBIERAMY: karmę suchą i mokrą, koce, ręczniki, posłanka dla zwierząt, miski, smycze, obroże, zabawki, kuwety, ręczniki, prześcieradła, stare polary, ciepłe swetry i inne rzeczy, którymi można ogrzać zwierzęta w chłodne zimowe dni.
Dary można przynosić do biblioteki szkolnej.

Liczymy na Was!

Tydzień Zakazanych Książek w bibliotece szkolnej

W dniach od 18 do 24 września obchodzony jest Tydzień Zakazanych Książek. Jest to międzynarodowe święto przypominające o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze.
Z tej okazji została przygotowana wystawa zakazanych książek , którą można zobaczyć w bibliotece szkolnej. Wystawa prezentuje literaturę, którą kiedyś zabraniano czytać ze względów obyczajowych, kulturalnych czy też politycznych. Do książek dołączone są krótkie opisy przewinień przez nie popełnionych.
Akcja Tydzień Zakazanych Książek porusza problematykę wolności słowa, zainteresowania historią, ma również na celu propagowanie czytelnictwa.
Zapraszamy również do obejrzenia przygotowanej z tej okazji gazetki, która znajduje się przed wejściem do biblioteki.
PRZYJDŹ, ZOBACZ, WYPOŻYCZ!

Zbiórka nakrętek dla Marii Heller wspólnie z Zespołem Szkół Budowlanych w Cieszynie

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w kolejnej akcji zbierania nakrętek dla Marii Heller.
Dziewczynka urodziła się w 34 tc z przepukliną oponowo – rdzeniową i wodogłowiem. Zmaga się również z pęcherzem neurogennym, niedowładem kończyn dolnych i obniżonym napięciem mięśniowym. Pozyskane środki ze sprzedaży nakrętek zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację dziewczynki.
Nakrętki można przynosić do biblioteki szkolnej do 30 września.

ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

DYPLOM Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszyni

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

27 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
W Cieszynie na Rynku o godzinie 12.00 uczniowie klasy 3 TLg wraz z przedstawicielami innych cieszyńskich szkół zatańczyli symboliczny niebieski taniec - „Belgijkę”, by w ten sposób okazać solidarność z osobami z autyzmem i zrozumienie dla ich potrzeb.

Lekcja w Książnicy Cieszyńskiej

24 maja klasa 1 TG wzięła udział w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Książnicy Cieszyńskiej. Zajęcia w formie warsztatów poświęcone były konserwacji starych ksiąg. Uczniowie odwiedzili pracownię konserwatorską, w której mogli zobaczyć urządzenia, narzędzia i materiały wykorzystywane w procesie konserwacji.

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursie pt. „Biblioteka. Świat w jednym miejscu” organizowanym przez II LO im. M. Kopernika w Cieszynie .

Szkolny konkurs „Motywy patriotyczne w literaturze romantycznej”

1 kwietnia 2022r. odbył się szkolny konkurs: „Motywy patriotyczne w literaturze romantycznej”, zorganizowany przez Centrum Biblioteczno –Informacyjne. W konkursie wzięło udział 27 uczniów z LO oraz z Technikum, wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

Najlepsze wyniki  uzyskały uczennice:

Małgorzata Kajstura z kl. 3op LO – I miejsce

Oliwia Słowik z kl. 3 TLg – II miejsce

Anna Wałach z kl. 3op LO – III miejsce

Laureatki konkursu otrzymały nagrody oraz dyplomy.

Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W DPS-ie

05 kwietnia 2022r. odwiedziliśmy podopiecznych Powiatowego Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” w Cieszynie. Spotkaniu towarzyszyła prawdziwa przedświąteczna atmosfera. Uczennica reprezentująca ,,Szybina”, a zarazem niesamowita wolontariuszka – Klaudia Wiśniewska - rozdała seniorom kolorowe, świąteczne jajka. Pracownicy DPS-u – za pośrednictwem p. Urszuli Żurawskiej, p. Katarzyny Owczarzy – otrzymali od p. dyrektor Iwony Bebek i całej społeczności szkolnej kartkę z życzeniami oraz drobny upominek.
,,Dla mieszkańców ośrodka wizyta uczennicy ZS im. Wł. Szybińskiego - po długim okresie izolacji spowodowanym pandemią - jest wielkim przeżyciem”. Spotkania z młodymi ludźmi zawsze dostarczają osobom starszym dużo radości, przypominają chwile spędzone w rodzinnym gronie” – mówi jedna z pracownic DPS-u. Dziękujemy zatem wszystkim wolontariuszom naszej szkoły, a szczególnie wcześniej już wspomnianej Klaudii Wiśniewskiej (kl. 3sjp) oraz jej rodzicom za pielęgnowanie tradycji przedświątecznej pomocy i obdarowywania potrzebujących własnoręcznie przygotowanymi prezentami.

Zbiórka nakrętek dla Marii Heller wspólnie z Zespołem Szkół Budowlanych w Cieszynie

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w kolejnej akcji zbierania nakrętek dla Marii Heller. Dziewczynka urodziła się w 34 tc z przepukliną oponowo – rdzeniową i wodogłowiem. Zmaga się również z pęcherzem neurogennym, niedowładem kończyn dolnych i obniżonym napięciem mięśniowym. Pozyskane środki ze sprzedaży nakrętek zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację dziewczynki. Nakrętki można przynosić do biblioteki szkolnej do 28 kwietnia.

Wystawa „ Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej”

W związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy : „ Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej”.

Bierzemy udział w akcji Żonkile

Zespół Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie włącza się w ogólnopolską akcję społeczno – edukacyjną “Żonkile”, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, w 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Lekcja w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

18 marca klasa 1 w LO wzięła udział w lekcji bibliotecznej , która odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z zasobami biblioteki oraz poznali zasady korzystania z wypożyczalni i czytelni.

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Wystawa w bibliotece szkolnej pt. „ Kobieta w literaturze”

Z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Kobieta w literaturze” prezentującą książki przedstawiające różne wizerunki bohaterek literackich.

Zbiórka darów dla zwierząt z Ukrainy

W dniu 1.03.2022 odbyła się w naszej szkole zbiórka darów dla zwierząt z Ukrainy. Zebrane dary zostały przekazane lecznicy „ Ada” w Przemyślu, która opiekuje się zwierzętami przywiezionymi z Ukrainy.

Zbiórka darów dla zwierząt z Ukrainy

Biblioteka szkolna organizuje zbiórkę darów dla psów i kotów z Ukrainy.
Zbieramy :
- karmy mokre i suche,
- legowiska, transportery,
- obroże, smycze,
- artykuły higieniczne dla zwierząt,
- koce,
- miski.
Dary można przynosić do biblioteki szkolnej w dniu 1.03.2022 w godzinach od 7.30 do 15.00.

Nowości w bibliotece szkolnej

Godziny otwarcia Centrum Biblioteczno- Informacyjnego w czasie nauki zdalnej

Poniedziałek 8.00 – 11.00

Czwartek 8.00 – 11.00

Nowe książki w bibliotece szkolnej

Godziny otwarcia Centrum Biblioteczno – Informacyjnego w czasie nauki zdalnej

poniedziałek (3.01.2022) – 8.30 – 13.00

wtorek (4.01.2022) – 8.30 – 13.00

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W dniach od 14 do 16 grudnia odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny zorganizowany przez Centrum Biblioteczno – Informacyjne i Radę Rodziców. W czasie kiermaszu można było zakupić pyszne ciasta, bombki, choinki i inne ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów , rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Dochód uzyskany z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup lektur do biblioteki szkolnej.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację kiermaszu.

Lekcja w Książnicy Cieszyńskiej

W dniu 6.12.2021 klasa 2 sj LO brała udział w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Książnicy Cieszyńskiej. Zajęcia poświęcone były historii książki w okresie romantyzmu.

Wystawa upamiętniająca 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

W związku z 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do obejrzenia wystawy upamiętniającej tamtejsze wydarzenia.

Zbiórka nakrętek dla Marii Heller

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięci udziału w akcji zbierania nakrętek dla Marii Heller.
Dziewczynka urodziła się w 34 tc z przepukliną oponowo-rdzeniową i wodogłowiem. Zmaga się również z pęcherzem neurogennym , niedowładem kończyn dolnych i obniżonym napięciem mięśniowym. Pozyskane środki ze sprzedaży nakrętek zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację dziewczynki.
Nakrętki można przynosić do biblioteki szkolnej.

Czytaj PL

Ruszyła kolejna edycja akcji Czytaj PL. Kod QR zapewniający BEZPŁATNY dostęp do 12 tytułów jest już aktywny. Opis akcji wraz z listą tegorocznych książek można znaleźć tutaj: http://akcja.czytajpl.pl/

Lekcja w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

W dniu 22.10.21 klasa 1 sj LO brała udział w lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Uczniowie poznali zasady korzystania z biblioteki, charakterystykę oferowanych zbiorów oraz różnorodność usług bibliotecznych.

Wyniki szkolnego konkursu pt. „ Zakazane cytaty”

1 miejsce- Szymon Antonik (klasa 4aTI)
2 miejsce- Mariusz Podżorski (klasa 3TPp)
Gratulujemy !

Akcja „Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska”

W dniu 12.10.21 uczennice klasy 3 sjp odwiedziły Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu – Zdroju i przekazały podopiecznym schroniska dary zebrane przez Szybiniaków. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji organizowanej przez Bibliotekę Szkolną.

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniach od 19 do 25 września 2021r. obchodzony jest Tydzień Zakazanych Książek .

Jest to międzynarodowe święto przypominające o znaczeniu wolności  słowa i problemie cenzury w literaturze.

Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza do wzięcia udziału w szkolnym konkursie pt. „ Zakazane cytaty ” .

Konkurs będzie polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie dostępnej na stronie szkolnej biblioteki w zakładce „aktualności”.

Odpowiedzi można wysyłać do 1.10.21.

LINK

Akcja „Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska”

„Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia nie widzę w nich zwierzęcia. Widzę przyjaciela. Czuję duszę.” A.D. Williams

Biblioteka szkolna ogłasza zbiórkę darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu- Zdroju . Zbieramy karmę suchą, mokrą, koce i ręczniki. Dary można przynosić do biblioteki szkolnej do 30.09.2021 r.

Wystawa książek i czasopism o tematyce II wojny światowej w bibliotece szkolnej

Z okazji wrześniowych rocznic tj. 82. rocznicy zbrojnego ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę (1 września 1939 roku) oraz 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939 roku)zapraszamy całą społeczność szkolną do obejrzenia wystawy książek i czasopism o tematyce II wojny światowej.
Na wystawie można zobaczyć literaturę beletrystyczną, popularnonaukową i historyczną.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i wypożyczania prezentowanych na wystawie książek, pamiętając jednocześnie o zasadach bezpiecznego korzystania z biblioteki.

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA CZYTANIE KSIĄŻEK W JĘZYKU ANGIELSKIM

NOWE LEKTURY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Z przedświąteczną wizytą w DPS-ie

,,Ile dasz, tyle otrzymasz, czasem z najbardziej niespodziewanej strony” 25 marca 2021r. na ręce pani dyrektor Powiatowego Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” w Cieszynie zostały przekazane wielkanocne prezenty dla podopiecznych placówki. Pomimo pandemii koronawirusa, udało się je przygotować dzięki zaangażowaniu naszej wyjątkowej wolontariuszki Klaudii Wiśniewskiej (uczennicy klasy 2sjp LO) i jej rodziców. W ten sposób podtrzymaliśmy przedświąteczną tradycję ,,Szybiniaków” – ludzi o wielkim sercu.

YouTube Dni Kultury. Wyjątkowy weekend w sieci z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru przez trzy dni, od 26 do 28 marca, trzydzieści teatrów i grup teatralnych z całej Polski wystąpi na wirtualnej scenie. Będzie można zobaczyć premiery i archiwalne przedstawienia, spektakle operowe i muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady.
Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube.
Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie: www.youtubednikultury.pl.

BIBLIOTEKA SZKOLNA POLECA - ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Z tej okazji zachęcamy do czytania wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza , ks. Jana Twardowskiego , Tadeusza Różewicza czy Stanisława Barańczaka.

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „MIŁOŚĆ W LITERATURZE”

 • I MIEJSCE – WIKTORIA DURAJ (2 TI G)
 • II MIEJSCE – OLIWIA SŁOWIK (2 TL G),
  JOANNA PONIKIEWSKA (2 SJ P)
 • III MIEJSCE- OLIMPIA PUSTÓWKA (2 W P)
GRATULUJEMY!

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „MIŁOŚĆ W LITERATURZE”

 Z okazji Walentynek Biblioteka Szkolna zaprasza uczniów klas drugich do wzięcia udziału w szkolnym konkursie czytelniczym pt. „Miłość w literaturze”.

Cele konkursu :

 • popularyzacja wiedzy z zakresu lektur szkolnych,
 • promocja czytelnictwa,
 • rozbudzanie zamiłowania do literatury.

Zakres tematyczny

Znajomość lektur szkolnych :

Jan Parandowski, Mit o Orfeuszu i Eurydyce,

William Szekspir, Romeo i Julia, Makbet,

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Romantyczność,

Juliusz Słowacki, Kordian, Balladyna,

Aleksander Fredro, Zemsta.

Termin konkursu : 19.02.2021.

TEKSTY KULTURY DO MATURY – SERWIS DLA MATURZYSTÓW

W poszukiwaniu aktualnych informacji na temat egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz w odnajdywaniu przykładowych tekstów kultury odpowiednich dla danego motywu pomoże Wam serwis http://tekstykulturydomatury.pl/.

Znajdziecie w nim między innymi uaktualnione wymagania egzaminacyjne, listy lektur obowiązkowych, poradniki dotyczące pisania rozprawek na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz linki do zbiorów zadań i innych materiałów opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Serwis to również wciąż rozwijająca się baza motywów, które mogą pojawić się na egzaminie z języka polskiego. Do każdego z nich podawane są przykłady tekstów kultury z różnych dziedzin sztuki (literatura, malarstwo, rzeźba, film i in.), które możecie przywołać w trakcie realizacji tematu maturalnego. Strona Teksty kultury do matury funkcjonuje też na https://m.facebook.com/tekstykulturydomaturyoraz na https://www.instagram.com/teksty.kultury.do.matury/.

http://tekstykulturydomatury.pl/

Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W DPS-ie

W grudniu 2020r. wizyta w Powiatowym Domu Opieki Społecznej ,,Pogodna Jesień” z powodu pandemii koronawirusa była niemożliwa. Nie przeszkodziło to jednak naszej wyjątkowej wolontariuszce Klaudii Wiśniewskiej (uczennicy klasy 2sjp LO) i jej rodzicom w przygotowaniu prezentów dla podopiecznych placówki. W ten sposób udało nam się stworzyć chociaż namiastkę przedświątecznych odwiedzin, ocalić magię tych niezwykłych świąt, w czasie których – jak głoszą słowa najpiękniejszej polskiej kolędy (Jest taki dzień) - ,,radość wita wszystkich”.

W imieniu całej społeczności szkolnej składamy podziękowania: Klaudii Wiśniewskiej, Oliwii Wnuk (uczennicom klasy 2sjp LO), Pauli Kubieniec (uczennicy klasy 2sjg LO) za złożenie świątecznych życzeń mieszkańcom ośrodka w wersji online.

                      Katarzyna Owczarzy, Urszula Żurawska

Nowości książkowe w bibliotece szkolnej

NAGRODA LITERACKA NIKE 2020
Radek Rak
„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”
Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka. Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.
NAGRODA LITERACKA IM. WITOLDA GOMBROWICZA 2020
Barbara Sadurska
„Mapa”
„Mapa” Barbary Sadurskiej to zbiór siedmiu zaskakujących opowiadań rozpiętych na osi czasu obejmującej ponad trzy wieki. Narracja osnuta jest wokół kilku przedmiotów, a najważniejszy z nich to sporządzona przez legendarnego Fra Mauro mapa. W historiach bohaterów różnych epok urasta do rangi przedmiotu wręcz alchemicznego. Kartograficzny majstersztyk staje się raz przedmiotem pożądania, raz zakazanym owocem, innym razem – graficznym przedstawieniem piekła. Popycha bohaterów do poszukiwań tożsamości, ucieczki, mierzenia się ze wspomnieniami i prób oszukania przeznaczenia.

Szkolny konkurs mitologiczny

DNIA 2.12.2020 odbył się Szkolny Konkurs Mitologiczny. Zadania konkursowe sprawdziły wiedzę uczniów z zakresu mitologii greckiej i kultury starożytnej Grecji.

 1. MIEJSCE EX AEQUO- Maria Sidzina (klasa 1 W LO), Małgorzata Kajstura (klasa 2 O LO)
 2. MIEJSCE EX AEQUO- Maria Pieczonka (klasa 2 SJ G), Victoria Lewandowska (klasa 1 O LO)
 3. MIEJSCE –Julia Melek (klasa 1O LO)
Gratulujemy!