Jesteś tutaj

„Zanim uderzysz”

    W dniu 09.01.2023 r. uczniowie klas drugich  uczestniczyli w zajęciach wykładowo -  warsztatowych  Zanim uderzysz”. Warsztaty prowadził przedstawiciel firmy ” Pro – sens” Ireneusz Brachaczek.  Zajęcia zawierały zagadnienia  z zakresu podstaw prawa karnego. Zostały przedstawione  uczniom  podstawowe definicje prawa karnego  takie  jak: przestępstwo i wykroczenie, jak również omówione zostały przestępstwa najczęściej popełniane przez młodzież w tym: 

  1. Naruszenie nietykalności cielesnej (np. uderzenie kogoś w twarz nie pozostawiając większych śladów, popchnięcie, itp).
  2. Zmuszanie do określonego zachowania („kocenie” pierwszoklasistów poprzez zmuszanie ich do wykonywania pewnych czynności jak robienie pompek itp.).
  3. Kradzież i przywłaszczenie (wykazanie różnicy, paserstwo).
  4. Kradzież z włamaniem (zabór mienia, który jest poprzedzony pokonaniem zapory, bariery czy przeszkody ustawionej w drodze do tego mienia).
  5. Rozbój, kradzież rozbójnicza i wymuszenie rozbójnicze (zabór mienia, któremu towarzyszy użycie groźby bezprawnej, przemocy lub doprowadzenie człowieka do stanu bezbronności czy nieprzytomności).