Jesteś tutaj

Wolontariat

Uczymy się pomagać, czyli o wolontariacie słów kilka.

Wolontariat w naszej szkole jest faktem. Nie jest to tylko przejściowa moda czy kaprys „na pomaganie”, ale rzeczywista potrzeba spotkania się z drugim człowiekiem, rozmowy z nim, a czasami wystarcza tylko sama obecność.
Zaczęło się w 2009 roku, kiedy nasi uczniowie odwiedzali co tydzień chore dzieci na Oddziale Chirurgii Dziecięcej Szpitala Śląskiego.  Poprzez czytanie bajek i opowiadań próbowali umilić im pobyt w szpitalu. Wykonali także pod opieką pani mgr M.Gross oprawę plastyczną sali dziecięcej. Biblioteka szkolna zorganizowała zaś zbiórkę książek dla małych pacjentów, które zostały przekazane na Oddział Pediatrii Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Już w następnym latach rozszerzyliśmy działalność o Powiatowy Dom Opieki Społecznej "Pogodna Jesień", DPS "Betania" , cieszyńskie Przedszkole Integracyjne nr 2, Przedszkole „Jaś i Małgosia”, a także współpracowaliśmy okazjonalnie z Polskim Związkiem Niewidomych  w Cieszynie.
Niezwykle cenimy sobie współpracę z Powiatowym Domem Opieki Społecznej „Pogodna Jesień”, która trwa nieprzerwanie od 2010 roku. W Domu Pomocy Społecznej realizowany jest program "Czytanie pomaga i leczy", który przynosi ukojenie starszym osobom. Wzruszające  są spotkania świąteczne naszych uczniów z pensjonariuszami, wspólne śpiewanie kolęd i rozmowy międzypokoleniowe. Uczniowie naszego internatu   pod opieką wychowawców przygotowują skromne prezenty, które przekazują pensjonariuszom podczas wigilijek.  Oto kilka opinii naszych uczennic: Paulina J.” Udział w wolontariacie jest dla mnie przyjemnością-poznaję nowych interesujących ludzi. Mam poczucie,   że uczestniczę w czymś ważnym".

Karolina K. „Uczestniczę w wolontariacie, ponieważ chcę pomagać ludziom. Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech drugiego człowieka.”

Wolontariusze otrzymują podziękowania oraz listy referencyjne opisujące współpracę. Oto fragment podziękowania od dyrektora jednego z przedszkoli:[…] uczniowie wykazali się dużą odpowiedzialnością, opiekuńczością; dzieci bardzo chętnie spędzały czas z tymi młodymi ludźmi.[…] liczymy na dalszą współpracę. Również od pani dyrektor PDPS :[…] Mieszkańcy PDPS „Pogodna Jesień” często podkreślali, że dzięki wolontariatowi mogą nie tylko mile spędzić czas ,ale przede wszystkim posłuchać czytania książek ,po które sami by nie sięgnęli.
"Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy protestować. Możemy napisać list. Od 2016 r. uczniowie naszej szkoły biorą udział w Maratonie Pisania Listów, wspierając Stowarzyszenie Amnesty International w walce o poszanowanie praw człowieka.

Uczniom naszej szkoły nie jest również obojętny los zwierząt. Począwszy od 2016 r. cyklicznie organizują zbiórki darów na rzecz schronisk dla zwierząt w Cieszynie i w Jastrzębiu- Zdroju. Za zaangażowanie w poprawę egzystencji, okazywaną pomoc i serce bezdomnym zwierzętom otrzymują liczne podziękowania.

Biblioteka szkolna w porozumieniu z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Biesku- Białej zorganizowała w 2018 r. akcję "Klapki dla Gambii". Wiele dzieci w biednych afrykańskich krajach chodzi na co dzień boso i skaleczone stopy bardzo często są źródłem licznych infekcji, zakażeń i chorób. Klapki są najbardziej potrzebne i przydatne, ponieważ są praktyczne, profilaktyczne i trwałe. Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w akcji, w związku z tym Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie otrzymał tytuł "Ambasadora Akcji".

Wszystkich uczniów chcących pomagać innym, wziąć udział w wolontariacie  zapraszamy do biblioteki szkolnej.