Jesteś tutaj

Wolontariat

Uczymy się pomagać, czyli o wolontariacie słów kilka.

Wolontariat w naszej szkole jest faktem. Nie jest to tylko przejściowa moda czy kaprys „na pomaganie”, ale rzeczywista potrzeba spotkania się z drugim człowiekiem, rozmowy z nim a czasami wystarcza tylko sama obecność.

Zaczęło się w 2009 roku, kiedy nasi uczniowie odwiedzali co tydzień chore dzieci na Oddziale Chirurgii Dziecięcej Szpitala Śląskiego.  Poprzez czytanie bajek i opowiadań próbowali umilić im pobyt w szpitalu. Wykonali także pod opieką pani mgr M.Gross oprawę plastyczną sali dziecięcej.

Już w następnym latach rozszerzyliśmy działalność o Powiatowy Dom Opieki Społecznej, cieszyńskie Przedszkole Integracyjne nr 2, Przedszkole „Jas i Małgosia” a także współpracowaliśmy okazjonalnie z Polskim Związkiem Niewidomych w Cieszynie.

Niezwykle cenimy sobie współpracę z Powiatowym Domem Opieki Społecznej „Pogodna Jesień”, która trwa nieprzerwanie od 5 lat. Wzruszające są spotkania świąteczne naszych uczniów z pensjonariuszami, wspólne śpiewanie kolęd i rozmowy międzypokoleniowe. Oto kilka opinii naszych uczennic: Paulina J.” Udział w wolontariacie jest dla mnie przyjemnością-poznaję nowych interesujących ludzi. Mam poczucie, że uczestniczę w czymś ważnym.

Karolina K. „Uczestniczę w wolontariacie, ponieważ chcę pomagać ludziom. Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech drugiego człowieka.”

Wolontariusze otrzymują podziękowania oraz listy referencyjne opisujące współpracę. Oto fragment podziękowania od dyrektora jednego z przedszkoli:[…] uczniowie wykazali się dużą odpowiedzialnością, opiekuńczością; dzieci bardzo chętnie spędzały czas z tymi młodymi ludźmi.[…] liczymy na dalszą współpracę. Również od pani dyrektor PDPS :[…] Mieszkańcy PDPS „Pogodna Jesień” często podkreślali, że dzięki wolontariatowi mogą nie tylko mile spędzić czas ale przede wszystkim posłuchać czytania książek ,po które sami by nie sięgnęli.