Jesteś tutaj

„Rekord w ilości par jednocześnie tańczących Poloneza”

Gdy kilka lat temu zaczynaliśmy z maturzystami tańczyć poloneza na cieszyńskim rynku nikt z nas, Szybiniaków,  nie przypuszczał, że za 5 lat będziemy bić „Rekord w ilości par jednocześnie tańczących Poloneza”.

Pierwsze prace przygotowawcze do tego przedsięwzięcia zaczęły się już w listopadzie. Kiedy okazało się, że do pobicia rekordu potrzeba minimum 420 par, zrozumieliśmy, że nie tylko w naszej szkole, ale w całym  z Cieszynie nie ma tylu maturzystów. W związku z tym zaprosiliśmy do udziału w naszym przedsięwzięciu szkoły z całego powiatu cieszyńskiego. I tak 26.01.2018 r. przed godziną 12:00 na cieszyńskim rynku spotkali się maturzyści i uczniowie szkół powiatu cieszyńskiego oraz gimnazjaliści z Cieszyna, a także przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, by wspólnie z Panem Januszem Królem - Starostą Powiatu Cieszyńskiego, z Panem Ryszardem Macurą - Burmistrzem Miasta Cieszyna oraz Panią Iwoną Bebek - dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego i zaproszonymi gośćmi zatańczyć poloneza. Aby pobić rekord polonez musiał być tańczony przez minimum 5 minut, a jego uczestnicy musieli oczywiście znać kroki, układ choreograficzny oraz być stosownie ubrani.

Po  wybrzmieniu hejnału z wieży Ratusza zaczęliśmy odliczanie. Stopery poszły w ruch.  Gdy minęło 5 minut ogłosiliśmy, że jedno z kryteriów zostało spełnione, stroje młodzieży również były wystarczająco eleganckie. Pozostało już tylko czekać na oficjalne podliczenia ilość par. W końcu po kilku minutach okazało się, że i to, najważniejsze kryterium, zostało spełnione. UDAŁO SIĘ! Zatańczyło 516 par, czyli o wiele więcej od wymaganego minimum. Po chwili nastąpiło wręczenie certyfikatu biura rekordów na ręce Pani Iwony Bebek dyrektor Zespołu Szkół im. Wł. Szybińskiego.

Po pobiciu rekordu zatańczyliśmy ponownie, tym razem w towarzystwie bardzo wielu przybyłych na rynek mieszkańców miasta, a także  turystów zadziwionych rozmachem przedsięwzięcia.

Tak oto kolejna już V edycja Poloneza na rynku przeszła do historii, ale historia kołem się toczy, więc już za rok znowu usłyszymy: „Poloneza czas zacząć”!
Dziękuję wszystkim uczniom, bez których to przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku.

        
                                    Barbara Romanowska

 

 

FacebookTab