Jesteś tutaj

WYCIECZKA PATRIOTYCZNA W RAMACH PRZEDSIĘWZIECIA POZNAJ POLSKĘ

W dniach 14-15 czerwca 2022r. w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” odbyła się wycieczka patriotyczna do Warszawy. Uczestniczyli w niej uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie wraz z dwoma opiekunami. Dotacja z MEiN wynosiła 10.000 tyś. złotych.

Relacja z wyjazdu:

14 czerwca 2022 r.: swoją przygodę z historią Warszawy uczestnicy wycieczki rozpoczęli od zwiedzania Starego Miasta. Udało im się zobaczyć następujące punkty edukacyjne: Plac Zamkowy, kolumnę Zygmunta, wnętrze Bazyliki Archikatedralnej Męczeństwa św. Jana Chrzciciela (jedna z najważniejszych historycznie świątyń), Pomnik Nike, Plac Teatralny, Grób Nieznanego Żołnierza.

Kolejnym punktem edukacyjnym wybranym z katalogu wskazanego na stronie internetowej MEiN była wizyta w Łazienkach Królewskich, Uczniom pokazano obiekty znajdujące się na terenie parku: Pałac  na Wyspie – Muzeum, w którym można podziwiać obrazy z królewskich kolekcji oraz Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim, pomnik Jana III Sobieskiego czy samochód Józefa Piłsudskiego.

Ostatnim punktem programu pierwszego dnia wycieczki było udanie się pod autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego. Uczniowie w formie krótkiego wykładu zostali zapoznani z historią Getta Warszawskiego oraz tragicznymi losami polskich Żydów w trakcie II wojny światowej.

15 czerwca 2022 r. uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsca, które na uczniach wywarło ogromne wrażenie. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. To miejsce, dzięki któremu można poznać i zrozumieć Warszawę, życie codzienne ludności cywilnej oraz tragizm samego powstania i jego uczestników. Drugą aktywną część dnia uczniowie spędzili w Centrum Nauki Kopernik – obiekcie edukacyjnym, którego celem jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami, a według misji instytucji: „inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi”.