Jesteś tutaj

Akcja KLAPKI DLA GAMBII

Biblioteka szkolna w porozumieniu z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku –Białej organizuje akcję KLAPKI DLA GAMBII.
Dlaczego klapki?
Sprawa jest prosta: wiele dzieci (i nie tylko dzieci) w biednych afrykańskich krajach chodzi na co dzień boso i skaleczona stopa bardzo często jest źródłem licznych infekcji, zakażeń i chorób. Dzieci następują na ostre kolce, łamią palce na kamieniach, nagminnie dochodzi do zerwań paznokcia, do różnych obtarć i skaleczeń.
Klapki są najbardziej potrzebne i przydatne – są więc praktyczne, profilaktyczne i trwałe.
Nietrudno o zranienie i ukąszenie przez węże, skorpiony i wszelkiej maści insekty – chcemy temu zaradzić, na tyle, na ile możemy. W porze deszczowej, po tropikalnych ulewach, dzieciom w klapkach łatwiej jest chodzić po kałużach i błotach (nie kalecząc stóp).
Dlaczego Gambia? To najmniejszy afrykański kraj, według statystyk jeden z dziesięciu najbiedniejszych na świecie. Nie jest trudno tam dojechać samochodem terenowym. Wystarczy przeprawić się przez Gibraltar, przejechać Maroko i Saharę Zachodnią, następnie pokonać szosą Mauretanię i Senegali i już jesteśmy na miejscu, tuż obok Gwinei i Sierra Leone… kilkanaście tysięcy kilometrów.

Klapki można przynosić do biblioteki szkolnej i zostawiać w specjalnie przygotowanym kartonie.
 

FacebookTab