Jesteś tutaj

Już po raz piętnasty Szybiniacy uczestniczyli w „Eko Projekcie”!

W dniach od 3 do 7 czerwca br. w Tokaju na Węgrzech odbyły się jubileuszowe, dwudzieste już warsztaty w ramach ekologicznego projektu „Junior Eco – Expert Project”.

Warsztaty organizowane są co roku, kolejno przez jedną z partnerskich szkół: w Yspertal w Austrii, w Veseli nad Luznici w Czechach, w Tokaju i w Cieszynie, a uczestniczy w nich dwudziestu uczniów oraz dwóch nauczycieli z każdej szkoły.

Gospodarzem tegorocznego Projektu była szkoła Tokaji Ferenc Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium.

Tematyka warsztatów dotyczyła przeszłości, przyszłości i teraźniejszości winnego rejonu Tokaju. Młodzież została podzielona na siedem międzynarodowych grup zajmujących się ochroną środowiska w regionie winiarskim Tokaj-Hegyalja (wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO), jak również jego historią, jakością gleby i jej wpływem na jakość wina, kulturą leśną i zarządzaniem florą i fauną oraz inwestycją w turystykę regionu.

W czwartek odbyła się konferencja, w której wzięli udział dyrektorzy partnerskich szkół oraz przedstawiciele miast i powiatów. Młodzież przedstawiła wyniki swojej pracy w formie prezentacji. Uczniowie każdej ze szkół wystąpili również z programem artystycznym.

W piątek w drodze powrotnej do Cieszyna mieliśmy możliwość spędzić kilka godzin w Budapeszcie zwiedzając piękną stolicę Węgier z przewodnikiem.

 

Agata Klus

Beata Szwed

 

FacebookTab