Jesteś tutaj

SZYBINIACY DLA KOLEGÓW Z UKRAINY I Z POLSKI W STOWARZYSZENIU „POMOCNA DŁOŃ”

22 czerwca 2022 roku Szybiniacy biorący udział w projekcie Erasmus Plus w Hiszpanii (na który mogli pojechać dzięki transgranicznej współpracy ze Stowarzyszeniem Petrklić Help z Republiki Czeskiej), przeprowadzili warsztaty dla swoich kolegów z Ukrainy i z Polski w siedzibie Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń Blisko Ciebie” w Cieszynie.

 Warsztaty miały charakter integracyjny i poznawczy. Nasi uczniowie dzielili się wiedzą zdobytą podczas ponadtygodniowego szkolenia na temat tego jak dbać o swoje zdrowie psychiczne. W swojej prezentacji skupili się głównie na jednym z jego filarów, jakim są dobre relacje międzyludzkie, a co za tym idzie, właściwa komunikacja interpersonalna.

Nasi uczniowie przytoczyli m. in. teorię Marshalla Rosenberga zwaną „Porozumienie bez Przemocy”, która opisuje właściwe i niewłaściwe schematy porozumiewania się. Na podstawie Modelu Uczuć Russela pokazali, że każdy z nas zupełnie inaczej może reagować na otaczającą rzeczywistość, co uczy otwartości i tolerancji wobec innych osób. Dowiedzieliśmy się pokrótce, czym zajmuje się neurofizjologia oddychania. Pięknie wykonana i przedstawiona przez uczniów prezentacja poprzedzielana była różnymi ćwiczeniami, scenkami i zabawami, które wspaniale zintegrowały zebranych.

Szybiniacy spisali się na medal. Potrafili w bardzo przystępny sposób opowiedzieć o dość trudnych zagadnieniach naukowych i to w dodatku transponując je z języka angielskiego, w którym projekt Erasmus Plus się odbywał. A co najważniejsze potrafili zaprezentować teorię w praktyce i wciągnąć do wspólnej zabawy swoje koleżanki i kolegów z Ukrainy i z Polski.

Małgorzata Gross