Jesteś tutaj

WYCIECZKA PATRIOTYCZNA DO WARSZAWY

W dniach 14.06-15.06.2022r. trzydziestu  uczniów klasy pierwszej Technikum nr 1 w Zespole Szkół im. W. Szybińskiego w Cieszynie wraz z dwoma opiekunami wzięło udział w wycieczce patriotycznej do Warszawy w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę. Dotacja z MEiN wynosiła 6400zł. Szczegółowa relacja z wyjazdu znajduje się poniżej:

Dnia 14.06.2022r. praktyczne poznawanie historii rozpoczęło się od zwiedzania Starego Miasta. Rozpoczęliśmy od Placu Zamkowego ze słynną kolumną Zygmunta. Wędrując wąskimi uliczkami, można było podziwiać wspaniałą atmosferę dawnej Warszawy i zobaczyć zabytkowe wnętrze Bazyliki Archikatedralnej Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, jednej z najstarszych świątyń stolicy i miejsca ślubów i koronacji władców Polski, a zaprzysiężenia Konstytucji 3 maja. Pomnik Nike, Plac Teatralny, Grób Nieznanego Żołnierza i zmiana warty zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie.  W programie wycieczki znalazł się także spacer po Łazienkach Królewskich. Ten obowiązkowy punkt programu zakładał przede wszystkim realizację celów edukacyjnych wycieczki. Młodzież miała bowiem okazję zobaczyć obiekty znajdujące się na terenie parku, m.in. Pałac na Wyspie – Muzeum, w którym można podziwiać obrazy z królewskich kolekcji oraz Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim. Na koniec dnia przyszedł czas na miejsce z najlepiej zachowanym autentycznym fragmentem muru Getta Warszawskiego. Ten widok skłonił uczestników wycieczki do refleksji nad dziejami ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej.

W dniu 15.06.2022r. zostały zrealizowane kolejne dwa punkty edukacyjne wybrane z katalogu wskazanego na stronie internetowej MEiN. Pierwszym z nich była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Symboliczne przeniesienie się do powstańczej Warszawy za pomocą multimedialnej ekspozycji przypomniało uczestnikom nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej stolicy.

Celem wycieczki była także popularyzacja osiągnięć naukowych, dlatego też w drugim dniu wyjazdu młodzież wraz z opiekunami zwiedziła Centrum Nauki Kopernik. Ta wyjątkowa przestrzeń stała się dla uczestników źródłem inspiracji do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.