Jesteś tutaj

Edukacja filmowa w Szybinie.

We wrześniu 2015 r. w naszej szkole ruszył nowy projekt edukacyjny, którego beneficjentami są uczniowie klas z rozszerzonym językiem polskim. Celem tego projektu jest poszerzenie i urozmaicenie nauczania tego przedmiotu, a także historii, wiedzy o społeczeństwie, czy wiedzy o kulturze. Uczniowie klasy społeczno-prawnej raz w miesiącu jadą do katowickiego kina „Kosmos”, by zobaczyć najwartościowsze i najnowsze pozycje polskiego i światowego filmu. Każda projekcja poprzedzona jest prelekcją filmoznawcy i zakończona dyskusją w szkole. Młodzież ma też wpływ na to, jaki film będziemy oglądać. Nie jest to więc zwykłe, standardowe wyjście do kina, ale z pewnością coś więcej. Do tej pory widzieliśmy dwa filmy. We wrześniu był to obraz Macieja Pieprzycy pt. „Chce się żyć” - oparta na faktach, wzruszająca historia niepełnosprawnego Mateusza, który  walczy o swoją godność i prawo do szczęścia. W październiku obejrzeliśmy klasykę polskiego kina - „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, czyli rzecz o różnych postawach życiowych, konformizmie, nonkonformizmie i cenie za wierność swoim ideałom życiowym.

Od przyszłego miesiąca niektóre wyjścia łączyć się będą ze zwiedzaniem różnych  ważnych i ciekawych miejsc dla naszej historii i kultury. I tak np. w listopadzie planujemy obejrzeć aż dwa filmy na raz. Najpierw zobaczymy polskiego kandydata do Oskara - „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, później udamy się na dwugodzinny spacer po Katowicach, po którym wrócimy do „Kosmosu”, by zobaczyć jakiś film zaproponowany przez uczniów. W grudniu natomiast projekcję filmowej rekonstrukcji tragicznych wydarzeń w kopalni „Wujek” z pierwszych dni stanu wojennego, („Śmierć jak kromka chleba” w reżyserii Kazimierza Kutza) połączymy ze zwiedzaniem tejże kopalni, po której oprowadzał nas będzie autentyczny świadek historii, którą zobaczymy na filmie. Planujemy też warsztaty w IPN-ie, czy w Muzeum Śląskim. Od drugiej połowy roku szkolnego jeździć będziemy również do Krakowa, a nasze wyprawy tym razem do teatru, łączyć będziemy ze zwiedzaniem różnych ciekawych i wyjątkowych miejsc, których w rodzie Kraka z pewnością nie zabraknie.

Projekt jak do tej pory cieszy się dużym zainteresowaniem, jednorazowo w każdym wyjeździe biorą udział dwie klasy, (druga społeczno - prawna i jakaś inna), ale może się zdarzyć, że wkrótce pojedzie nas więcej, chętnych jest wielu. 

Janusz Pawlak